Wiadomości

Morawiecki: Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Zbliżamy się do końca roku 2020 i żeby kolejny był ostatnim rokiem koronawirusa, a jest na to szansa, musimy zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać wszystkich obostrzeń. To co daje nam nadzieję na powrót do normalności to szczepionka – tłumaczył na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

– Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już zamówienia na ponad 45 mln dawek. Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony KE. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień – dodał premier.

– Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Wiemy już o jednodawkowych, ale będą wchodzić później. Szczepionka odcina możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka w najlepszy sposób – podkreślił premier Morawiecki.

– Proces szczepień będzie zorganizowany w sposób prosty: rejestracja online, ale możliwość też tradycyjnie, zgłoszenie do punktu szczepień, szczepienie, powtórzenie po 21 dniach – dodał premier.

– Cała logistyka jest organizowana przez kilka podstawowych podmiotów z naszymi ministerstwami i Agencją Rezerw Materiałowych na czele. Cały proces ma być zorganizowany w sposób szybki, szczepionka będzie darmowa i dobrowolna dla wszystkich – powiedział.

– Zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie, nawet jeśli ktoś czuje się młody i silny, przez zaszczepienie się może ochronić kogoś słabszego. To nie tylko powrót do normalności życia codziennego, ale też mechanizm, który chroni miejsca pracy – tłumaczył premier Morawiecki.

– Zachęcam do tego, żeby eliminować wszystkie fake newsy, wszystkie nieprawdziwe i kłamliwe informacje o szczepionkach, o szczepieniach, o zagrożeniach. My opieramy się o agencje lekowe i o badania renomowanych firm – dodał.

– Jest to jeden z największych procesów logistycznych z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, bo chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi. Zaczynamy nabory na zespoły szczepieniowe – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi. Zakupy szczepionkowe w pełni zabezpieczą naszą populację – stwierdził minister Niedzielski.

– Przekroczenie progu 60 proc. zaszczepienia populacji będzie ogromnym sukcesem. Celem jest powyżej 80 proc., będziemy do tego dążyli – powiedział szef resortu zdrowia.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!