Wiadomości

Morawiecki: Póki co nie udało się wypracować porozumienia z KE ws. KPO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Póki co nie udało się wypracować porozumienia z KE ws. KPO, informuje premier Morawiecki. Szef rządu wyraził nadzieję, że w najbliższych tygodniach uda się to zmienić.

Zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy jest warunkiem do otrzymania środków z Funduszu Odbudowy, który ma na celu odbudowę gospodarek UE po pandemii koronawirusa. Największą częścią Funduszu jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ramach tego pakietu Polska ma otrzymać w sumie 58,1 mld euro – prawie 23,9 mld euro w formie dotacji oraz 34,2 mld euro w pożyczkach. Polska nadal nie otrzymała należnych jej funduszy.

W najbliższych dniach na zaakceptowanie Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską nie ma jeszcze szans, ale takie porozumienie jest możliwe jeszcze w kwietniu bądź na początku maja br, wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

– Tym razem nie ma szans na przyjęcie KPO, ponieważ nie doszliśmy jeszcze do porozumienia. Polska jest suwerennym krajem, mamy swoje zasady i w taki sposób będziemy określali brzegowe porozumienia z Unią Europejską, które są dla nas akceptowalne. Cały czas liczę na to, że w kwietniu, może na początku maja do takiego porozumienia dojdzie, ale tym razem nie będzie to możliwe – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!