Wiadomości

Morawiecki: od najbliższej niedzieli brak limitów wiernych w kościołach, już w ten weekend zdejmiemy maseczki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef rządu ogłosił zniesienie kolejnych obostrzeń, które wprowadzono w związku z pandemią koronawirusa. Od 30 maja nie będzie trzeba nosić maseczek w przestrzeniach otwartych. Zniknie limit wiernych w kościołach.

– Od czasu kiedy wykryto pierwszy przypadek minęło prawie trzy miesiące. To nie były łatwe dni – powiedział Mateusz Morawiecki. – Postawiliśmy sobie jasne cele, łatwe do przedstawienia, ale trudne do zrealizowania. Ten cel polegał na tym, żeby nigdy nie brakło łóżek i respiratorów. Udało się to zrealizować. Nigdy nie musieliśmy dokonywać trudnych wyborów tak jak Włosi czy Hiszpanie – zauważył premier.

– Zapanowaliśmy nad pandemią w sposób dużo bardziej sprawny niż dużo bogatsze kraje świata – ocenił Morawiecki. Za przykład podał liczbę zgonów na milion mieszkańców.

– Na początku pandemii wybraliśmy metodę trudną. Najsilniejsze leki podaliśmy na początku – stwierdził premier. – Jesteśmy teraz w innym położeniu. Polska służba zdrowia w krótkim czasie została przygotowana na pandemię. Polska może w związku z tym podejmować inne decyzje niż inne kraje – dodał.

– Od 30 maja noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeśli dwie osoby idą ze sobą blisko, to nadal zalecane jest noszenie. Zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych – poinformował premier.

Od soboty nie będą także obowiązywać limity osób w sklepach oraz restauracjach, a także w kościołach. – Obowiązuje dystans dwumetrowy od wiernego – zaznaczył premier.

Będzie można organizować zgromadzenia, ale do 150 osób z zachowaniem dystansu.

Od 6 czerwca działać będą mogły kina, teatry, siłownie, kluby fitness, baseny z zachowaniem dystansu społecznego. – Wyjątkiem będą dyskoteki i kluby nocne, gdyż to moga być ogniska zakażeń – dodał premier.

Ponownie organizowane będą mogły być wesela z obostrzeniem do 150 gości.

– Spłaszczenie zachorowań cały czas trwa i jest to zadanie, które wykonujemy. Udało się nam uniknąć najgorszych ciosów, które mogły na nas spaść. Ten koronawirus będzie z nami jednak nadal. Przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli wrócić do normalności gospodarczej szybko. Czerwiec i lipiec będą miesiącami powrotu do normalności. Zachowajmy jednak ostrożność. Walka wciąż trwa, nie chcemy zapłacić kolejnymi zachorowaniami, czy zgonami – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii czy cyrków. Pod trzema warunkami. To nie jest obowiązek, a możliwość. (…) Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc., tak żeby ten kontakt był rozluźniony oraz nosimy maseczki – powiedział Piotr Gliński.

– Koncerty plenerowe do 150 uczestników mogą być od tego momentu organizowane – zaznaczył minister kultury.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!