Wiadomości

Morawiecki: Kanclerz Merkel docenia to, że przyjmujemy uchodźców z Azji Centralnej i zza wschodniej granicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas wtorkowej wizyty w Berlinie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Politycy podczas rozmowy mieli poruszyć aktualne kwestie dwustronne oraz międzynarodowe.

Było to trzecie dwustronne spotkanie Morawiecki – Merkel w tym roku. Odbyło się ono przy okazji odbywającego się w Berlinie IX Petersberskiego Dialogu Klimatycznego – corocznej konferencji na szczeblu ministerialnym, która służy jako impuls przed corocznymi szczytami klimatycznymi ONZ. Gospodarzem tegorocznego szczytu klimatycznego, który odbędzie się w grudniu będą Katowice.

– Jesteśmy w jednej grupie jeśli chodzi o myślenie o klimacie i wiele tematów europejskich. Rozmawialiśmy o kluczowych tematach, zaczynając od tematu migracji. Pani kanclerz z uznaniem wyraziła się o tym, że pryzmujemy sporo uchodźców z Azji centralnej, ale też zza naszej wschodniej granicy — powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel.

– Widać, że staramy się znaleźć jakiś konsensus. Wspólną płaszczyznę porozumienia. Nie będzie to łatwe, ale wyraźnie widać, że będziemy próbowali dać sobie więcej czasu na wypracowanie jakichś mechanizmów – uszczelnianie granic, pomoc na miejscu. To ważny i dobry sygnał. Mam nadzieję, że większość krajów będzie miało podobne myślenie — dodał premier.


Morawiecki podkreślił, że zwracał również uwagę na temat Nord Stream 2.

– Mówimy o tym, że to niebezpieczeństwo dla Ukrainy i całej Europy, że to monopolizacja, a nie dywersyfikacja dostaw gazu — mówił premier.

Dodał, że Polska i Niemcy mają dziś wyjątkową rolę do odegrania w obszarze geopolityki.

– Polska chciałaby być pośrednikiem pomiędzy USA a Europą. Chcielibyśmy doprowadzić do zmniejszenia napięć. Więzy transatlantyckie są kluczowe. Nie wszystkie kraje reprezentują podobne stanowisko, ale tu z Niemcami możemy być sojusznikami. USA są dla Europy i dla Polski głównym gwarantem i partnerem w bezpieczeństwie — mówił premier.

Premier odniósł się również do konferencji klimatycznej, w której wziął udział .

– Podkreśliliśmy jak ważne jest branie pod uwagę różnych punktów startu. Polska nie była w tym samym punkcie rozwoju co Francja po upadku komunizmu. Nie można dyskryminować z tego powodu państw. Pokazaliśmy też nasze osiągnięcia – gigantyczną redukcję CO2 w porównaniu do protokołu z Kioto. Pokazaliśmy też nasza charakterystykę i cele klimatyczne. Wypracowujemy najlepszy model transformacji klimatycznej Polski. Podkreśliłem, żeby brać pod uwagę nie tylko to, ile kto produkuje CO2 ale też kto ile konsumuje — dodał premier Morawiecki.

Czytaj też:

Fala imigrantów zalewa Polskę

Tak wzrosła liczba imigrantów w Polsce za rządów PiS

/PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!