Wiadomości

Morawiecki: Doszło do zaognienia sytuacji między Polską a Republiką Czeską, jakiego dawno nie było

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W związku z decyzją TSUE w sprawie Turowa doszło „do zaognienia sytuacji między Polską a Republiką Czeską, jakiego dawno nie było” – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

– Nie możemy sobie pozwolić na ryzyko utraty dostaw energii elektrycznej dla milionów Polaków i na pewno państwo polskie do tego nie dopuści – oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej we Wrocławiu. Wcześniej szef rządu wziął udział w odprawie poświęconej sytuacji w kopalni Turów, która odbyła się w Wojewódzkim Urzędzie Dolnośląskim.

Morawiecki przypomniał, że w Turowie „jest produkowanych cztery, pięć a nawet do siedmiu procent polskiego prądu, polskiej energii elektrycznej”.

– Nie możemy sobie pozwolić na takie ryzyko dla polskich rodzin, polskich instytucji od żłobków, przedszkoli, szkół, szpitali, skończywszy na wszystkich pozostałych instytucjach i domach, mieszkaniach ludzi; nie możemy sobie pozwolić na ryzyko utraty dostaw energii elektrycznej do milionów polskich mieszkańców i na pewno państwo polskie do tego nie dopuści – zapewnił szef rządu.

Zaznaczył, że w związku z Turowem „niestety doszło do sporu, do zaognienia sytuacji między Polską a Republiką Czeską, jakiego dawno nie było”. – Będę o tym rozmawiał dzisiaj – stąd z Wrocławia udaję się do Brukseli na szczyt Rady Europejskiej – z premierem Andrejem Babiszem – zapowiedział Morawiecki.

– Rozumiem kontekst polityczny; ten spór podgrzewany jest przez fakt, że w październiku w Republice Czeskiej będą wybory parlamentarne, a niedawno były wybory samorządowe. Niemniej jednak dla nas jest to sprawa fundamentalna, aby nie doprowadzić do katastrofy ekologicznej, katastrofy energetycznej i przy okazji katastrofy gospodarczej w tej części Polski – podkreślił premier.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!