Wiadomości

Mniejszość niemiecka sprzeciwia się budowie pomnika Bohaterów Powstań Śląskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim jest przeciwne proponowanej przez władze miasta Opola budowie pomnika Bohaterów Powstań Śląskich.

Niemcy, po raz kolejny okazując swą butę i arogancję, nie chcą, byśmy czcili pamięć Powstań Śląskich…

„Konsekwencją tych wydarzeń był historyczny podział Górnego Śląska, którego wschodnia część po podziale została przyznana państwu polskiemu. Prezydent Bronisław Komorowski na Górze św. Anny w 2011 r., w 90. rocznicę III powstania śląskiego, powiedział m.in.: »Składamy tutaj hołd heroizmowi powstańców, bez których Śląsk nie stałby się częścią Polski, ale szanujemy również wybory tych, którzy stanęli po drugiej stronie zmagań«. Prezydent w swym wystąpieniu sprzed 10 lat zwrócił też uwagę, że naprzeciw powstańców śląskich stanęli nie tylko niemieccy żołnierze, ale także inni Ślązacy, »ci, którzy czuli się Niemcami i chcieli, by Śląsk pozostał nadal częścią państwa niemieckiego«. I dalej: »nie zapominamy, że dramat tamtego czasu podzielił nie tylko śląskie wioski i miasta, ale także familoki, a często i poszczególne śląskie rodziny«” – napisano w stanowisku TSKN.

Władze TKSN propozycję Rady Miasta Opola i prezydenta Opola o budowie pomnika Bohaterów Powstań Śląskich określiły jako zaskakującą i „mającą na celu upamiętnienie bohaterów powstań śląskich, tj. ofiar tylko jednej strony konfliktu i to na dodatek nie z terenu miasta Opola tylko z terenu powiatu opolskiego, który administracyjnie miastu nie podlega. Wydawałoby się, że 100 lat od tamtych tragicznych wydarzeń jest wystarczającym okresem, aby móc uhonorować wszystkich, którym przyszło wówczas oddać życie i to niezależnie od narodowości” – podkreślają autorzy stanowiska TSKN.

Szczyt bezczelności…

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!