Wiadomości

Mińsk i Moskwa podpisały porozumienie w sprawie rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, zgodnie z zapowiedziami, podpisali porozumienie o rozmieszczeniu na terytorium Białorusi taktycznej broni nuklearnej. Poinformowała o tym rosyjska agencja informacyjna TASS.

W komunikacie napisano, że dokument określa procedury przechowywania rosyjskiej niestrategicznej broni jądrowej w specjalnym magazynie na terytorium białoruskim. Według wcześniejszych zapowiedzi Władimira Putina, Rosja ma zakończyć budowę obiektu do 1 lipca.

Agencja RIA cytuje z kolei rosyjskiego ministra Siergieja Szojgu, który mówi o “niewypowiedzianej wojnie prowadzonej przez Zachód przeciwko Rosji i Białorusi”.

O planach rozmieszczenia na Białorusi taktycznej broni jądrowej Władimir Putin poinformował 25 marca, czyli kilka dni po zakończeniu wizyty w Moskwie przywódcy Chin Xi Jinpinga. Putin wskazał, że Alaksandr Łukaszenka od dawna się tego domagał.

Rosyjski prezydent zapewnił, że Moskwa będzie sprawować kontrolę nad rakietami przeniesionymi na Białoruś. Według Putina takie posunięcie nie narusza układu o nierozprzestrzeniania broni jądrowej, bo “broń nuklearna Stanów Zjednoczonych jest rozmieszczona na terytorium europejskich sojuszników” Ameryki.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!