Wiadomości

Ministerstwo Zdrowia podało dane, ilu Polaków zachorowało na COVID-19 po szczepieniu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 84 tys. osób zakaziło się koronawirusem już po szczepieniu – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia.

O dane dotyczące liczby zakażeń wśród osób zaszczepionych przeciw COVID-19 poprosił MZ portal Medonet. Resort zdrowia odpowiedział, że do dnia 11 maja 2021 r. w Polsce odnotowano 84 tys. 330 takich przypadków.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, pełną odporność po zaszczepieniu uzyskujemy dopiero po kilku tygodniach od przyjęcia dwóch dawek (lub jednej w przypadku preparatu Johnson & Johnson).

Żadna szczepionka, również ta przeciwko COVID-19, nie ma 100-procentowej skuteczności. Nawet po szczepieniu można zarazić się koronawirusem. Natomiast przebieg choroby u osób zaszczepionych zwykle jest łagodny. Infekcja trwa krócej i w większości przypadków nie wymaga pobytu w szpitalu.

Mimo to osoby zaszczepione nie są zwolnione z przestrzegania reżimu sanitarnego, czyli powinny nosić maseczkę w miejscach, gdzie jest obowiązkowa, często myć i dezynfekować dłonie oraz unikać zatłoczonych miejsc. Część lekarzy uważa, że po przyjęciu pierwszej dawki trzeba być nawet bardziej ostrożnym, aby nie dopuścić do infekcji, bo choroba uniemożliwi przyjęcie drugiej dawki w wyznaczonym terminie.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!