Polska Wiadomości

Ministerstwo Obrony Izraela zaobserwowało wzrost zgłoszeń przypadków znęcania się nad żołnierzami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl corocznym raporcie Ministerstwa Obrony Izraela można zaobserwować wzrost zgłoszeń przypadków znęcania się nad żołnierzami – informuje The Times of Israel.

Biuro izraelskiej armii poinformowało w środę o zakończeniu przygotowywania corocznego raportu na temat kondycji swoich żołnierzy. W przeciągu 2019 roku wpłynęło mniej zawiadomień o przestępstwach niż w poprzednich latach. Wzrósł jednak poziom skarg na znęcanie się i rasizm względem podwładnych.

Raport zawiera tysiące skarg przedłożonych przez poborowych i żołnierzy zawodowych. Dane zostały przedstawione Ministrowi Obrony i Komisji Obrony i Polityki Zagranicznej w Knessecie.

Przez 2019 rok do biura zażaleń wpłynęło ponad sześć tysięcy pism, aż 59% z nich zostało rozpatrzone pozytywnie. Mimo spadku ogólnej liczby zgłoszeń, wzrosła ilość skarg wpływających na swoich przełożonych. Żołnierze mają się skarżyć na znęcanie się psychicznie i fizyczne, w niektórych przypadkach dochodziło do regularnych bijatyk z oficerami.

Dużą liczbę zgłoszeń stanowią zażalenia etiopskiej mniejszości na rasizm, którego mają być ofiarami. „Etiopscy Żydzi to nie Żydzi, jesteście gojami, zachowujecie się gorzej niż Arabowie” – cytuje raport.

Raport mówi nawet o przypadku, w którym jeden z oficerów przystawiał nóż do gardła swojemu podwładnemu. Oskarżony tłumaczył się, że chciał zażartować z nieogolonego zarostu żołnierza zamiast go karać.

„Nie mam wątpliwości, że gdy zawodowy żołnierz składa zażalenie, kryje ono więcej niż jest to widoczne, kryje problem z relacją między nim, a jego dowódcami. W najlepszym interesie organizacji jest zajęcie się takimi przypadkami i wynagrodzenie tego poszkodowanym” – zapewnia przewodniczący komisji. Izraelska armia w oficjalnym komunikacie podziękowała za krytyczne uwagi i stwierdziła, że wyciągnie z nich lekcje.

Jak informował portal kresy.pl, do nadużyć nie dochodzi tylko wewnątrz armii. W zeszłym tygodniu, izraelski policjant będąc na patrolu postrzelił dziecko. Jak mówią świadkowie i rodzina dziecka, policjant postrzelił chłopca gdy ten wybiegał ze sklepu z kanapkami. Mundurowy użył metalowych kul pokrytych gumą, medycy twierdzą jednak, że siła strzału była na tyle duża, że mogła spowodować poważne uszkodzenia mózgu.

Czy wobec powyższego Izrael ma prawo pouczać inne narody na temat praw człowieka?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!