Wiadomości

Minister Zdrowia: Dalsze luzowanie obostrzeń nastąpi kolejno w dwóch etapach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od 6 czerwca nastąpią zmiany w obostrzeniach. Jak powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, od tego dni będzie można organizować targi, konferencje i wystawy w odpowiednim limicie osób, zostaną otwarte sale zabaw a imprezy i zgromadzenia (w tym wesela) będą mogły odbywać się do 150 osób. Zmiany nastąpią również w transporcie zbiorowym. – Do każdego limitu nie są wliczane osoby zaszczepione; jeśli ktoś jest zaszczepiony, nie będzie liczony m.in. w limitach hotelowych czy konferencyjnych – powiedział minister.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że obecnie notowany jest bardzo niewielki wzrost liczby wykonywanych testów. – Ta liczba testów wykonywanych jest średnio powyżej 50 tys., przy tym, kiedy ta liczba zachorowań oscyluje na poziomie 500-600 oznacza, że udaje nam się zachować dużą liczbę wykonywanych testów mimo małej skali w tej chwili liczby zakażeń – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że maleje systematycznie liczba zleceń na testy z POZ, wystawianych w wyniku objawów zakażenia lub ryzyka kontaktu z osobą zakażoną.

– W tej chwili, tygodniowo, jest to liczba zleceń rzędu 27 tys., a w trakcie apogeum pandemii tygodniowo mieliśmy tę liczbę blisko 10 razy większą, bo takie rekordowe liczby zleceń z POZ wynosiły ponad 280 tys. – dodał Niedzielski.

– Pierwszy wniosek, to jest oczywiście taki, że sytuacja się zdecydowanie poprawia, a drugi wniosek, że to systematyczne luzowanie, z jakim mamy do czynienia od ponad półtora miesiąca, nie wywołuje negatywnych skutków w postaci przyśpieszania pandemicznego – cały czas mamy do czynienia ze spadkiem i to ze spadkiem, który ma wysoką dynamikę – przekazał.

– W tej chwili głównym zagrożeniem, i o tym warto mówić przy każdej okazji, są oczywiście nowe mutacje – przyznał. – My bardzo ściśle monitorujemy, jak wygląda sytuacja z zakażeniami, gdzie identyfikowane są właśnie te mutacje alertowe. Mamy taką skalę prowadzonych badań, która pozwala po prostu sekwencjonować próbki u osób, które są zakażone, które już mają stwierdzony dodatni wynik, na tyle, żeby też stosować środki zapobiegania epidemicznego realizowane przez sanepid – mówił. – Mutacje są głównym ryzykiem, z jakim mamy do czynienia w tej chwili w kraju – podkreślał Niedzielski.

Niedzielski poinformował też, że informacje o modelu reżimu sanitarnego na wakacje – od 25 czerwca do 31 sierpnia – zostaną podane w przyszłym tygodniu.

Zaznaczył, że w sprawie obostrzeń na wakacje prowadzone są jeszcze rozmowy i konsultacje z premierem Mateuszem Morawieckim o docelowym modelu reżimu sanitarnego.

Niedzielski powiedział, że te zasady na wakacje są planami, które w zależności od sytuacji epidemicznej będą mogły podlegać również korektom – tak jak w przypadku planu na maj. Wówczas przy wysokich spadkach zachorowań obostrzenia były szybciej luzowane – przypomniał.

Zaznaczył, że oczywiście będą one zmieniane w dwie strony – jeśli sytuacja się pogorszy, obostrzenia będą korygowane.

/TVP Info, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!