Polska Wiadomości

Minister Szumowski skomentował brak zachowania odstępów między uczestnikami rocznicy smoleńskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej odległości między osobami powinny być większe. Można było też zrobić to pojedynczo – przyznał w sobotniej rozmowie w Radiu Zet minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski, pytany o uroczystości, podczas której kilkunastu polityków PiS było w jednym miejscu i nie stosowali odpowiedniej w czasie pandemii odległości od siebie, przyznał, że “te odległości powinny być na pewno większe”.

Zaznaczył, że była to 10. rocznica tragedii, która dotknęła Polskę, i zawsze setki osób uczestniczyły w uroczystościach upamiętniających tę tragedię.

– Teraz pan premier w imieniu całego rządu składał wieniec, było tam raptem kilkanaście osób – mówił. – Pamiętajmy, że jest to symboliczne uczczenie tragedii tych ludzi, którzy zginęli – dodał.

– Można było zrobić to pojedynczo lub w nieco większych odstępach – podkreślił szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia zaznaczył również, że “spodziewamy się przyrostu zachorowań i wzrostu liczby pacjentów, którzy będą potrzebowali respiratora”. – Nadal jesteśmy na etapie wzrostowym epidemii w Polsce – zwrócił uwagę.

Przypomniał, że w chorobie wywołanej wirusem niewydolność oddechowa przychodzi później. – Mamy 10 tys. łóżek w gotowości, mamy 1600 respiratorów, które czekają na pacjentów – poinformował.

Jak dodał, rząd zaczyna przygotowywać się do ewentualnego wzrostu zapotrzebowania na respiratory. – Mamy zakontraktowane ok. 1000 dodatkowych respiratorów – podał.

Łukasz Szumowski powiedział, że obawia się świąt i nieprzestrzegania reguł, co będzie oznaczało wzrost zakażeń.

 Miesiąc po tych długotrwałych spotkaniach przy stole – bo to tak wygląda – możemy mieć kilkadziesiąt tysięcy chorych więcej, niż moglibyśmy mieć, co oznacza, że część z tych osób umrze – powiedział.

Ocenił, że nadal grozi nam “scenariusz włoski” epidemii koronawirusa i jeszcze raz podkreślił, że wiele zależy naszego zachowania podczas świąt.

Co o tym myślicie?
Źródło: telewizjarepublika.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!