Wiadomości

Minister Środowiska: Budowa zamku w Puszczy Noteckiej może zostać wstrzymana

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Inwestycja w Stobnicy na terenie Puszczy Noteckiej może zostać zatrzymana – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk, dodając, że jeśli decyzję w sprawie budowy wydano z rażącym naruszeniem prawa, to można ją wycofać.

– Trzeba przyznać, że inwestycja w Stobnicy w Puszczy Noteckiej umknęła uwadze wszystkich – zaznaczył Kowalczyk.

Chodzi o inwestycję prowadzoną w Stobnicy w Puszczy Noteckiej. Powstaje tam budynek, który ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i będzie miał kilkudziesięciometrową wieżę. W obiekcie ma się znaleźć blisko 50 mieszkań. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T.

– Budowa umknęła uwadze wszystkich, trzeba przyznać – mówił na antenie Programu III Polskiego Radia szef resortu środowiska.

Dodał, że jeśli okaże się, że decyzje zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa, to można je wycofywać.

– Wtedy będzie zatrzymanie budowy, ale nie przesądzam dziś. Jednak jeżeli decyzja jest wydana z rażącym naruszeniem prawa, (…) może być cofnięta – powiedział. Jak mówił, oceni to zespół kontrolny.

Kowalczyk zaznaczył, że wie „po pierwszym rozpoznaniu dokumentacji”, że budowa w Puszczy Noteckiej została potraktowana jako inwestycja mieszkaniowa, „czyli jako budynek mieszkalny, więc podlega on zupełnie innym rygorom”.

Dodał, że uzgodnienia w sprawie przedsięwzięcia zapadły jedynie na szczeblu lokalnym.

– Niestety w tej chwili ta budowla powstaje. Badamy sprawę. Zleciłem kontrolę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dotyczącą sposobu wydawania decyzji (…) i oceny oddziaływania na środowisko, która jest niezwykle istotna w tym przypadku” – podkreślił.

Zaznaczył też, że jeśli chodzi o obszary chronione, to ważna jest weryfikacja takiej oceny przez odpowiednie służby.

– Na ile ta ocena jest wiarygodna, a na ile pominięto pewne zagrożenia, bo tak też może być w tym przypadku – zaznaczył.

Kowalczyk mówił, że nie ma wątpliwości co do ingerencji w środowisko poprzez budowę w Stobnicy.

– To obszar Natura 2000, środek Puszczy Noteckiej, gdzie naruszono również stosunki wodne, gdzie usypano sztuczną wyspę – wyliczył.

Poinformował, że dokładne informacje w tej sprawie będzie miał po precyzyjnej kontroli.

– Ale już na pierwszy rzut oka widać, że te opinie są bardzo naciągane – powiedział.

W związku z inwestycją w Stobnicy kontrolerzy CBA rozpoczęli niedawno „czynności analityczno-sprawdzające” w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu (RDOŚ).

Natomiast minister środowiska polecił GDOŚ wszczęcie w RDOŚ pilnej kontroli procesu wydania decyzji ws. budowy na terenie puszczy. Wojewoda wielkopolski zwrócił się zaś do starosty obornickiego o przekazanie dokumentów dotyczących postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego, budynku gospodarczego wraz z infrastrukturą techniczną w miejscowości Stobnica w gminie Oborniki.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!