Wiadomości

Minister obrony Turcji o sytuacji w Idlibie: Oczekujemy, że Rosja będzie szanować zawartą umowę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister obrony Turcji Hulusi Akar w towarzystwie szefa sztabu generalnego gen. Yaşara Gülera, dowódcy sił lądowych Ümita Dündara, dowódcy sił powietrznych gen. Hasana Küçükakyüza i dowódcy marynarki wojennej admirała Adnana Özbala spotkał się z żołnierzami stacjonującymi w prowincji Hatay, tuż przy granicy z syryjską prowincją Idlib. Akay powiedział, iż Tureckie Siły Zbrojne w toku Operacji „Tarcza Eufratu”, „Gałązka Oliwna”, a wreszcie „Wiosna Pokoju” z powodzeniem spełniły powierzone im zadania.

„Te udane, wzorowo przeprowadzone operacje sprawiły, że około 8 tysięcy 200 kilometrów kwadratowych ziemi zostało oczyszczonych z terrorystów. Jak dotąd około 600 tysięcy naszych syryjskich braci powróciło do tych regionów” – powiedział turecki minister obrony.

„Turcja czyni wysiłki, aby zapobiec dokonującej się każdego dnia i w każdą noc tragedii ludzkiej” – powiedział Akar, odnosząc się do tego, co dzieje się w prowincji Idlib.

„Kontynuujemy nasze działania, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkającym tutaj ludziom, zaspokoić ich podstawowe potrzeby. Ale pomimo wszystkich złożonych obietnic i zawartych porozumień reżim nadal atakuje niewinnych ludzi. Dotyka to wiele niewinnych osób, w tym dzieci, osoby starsze i kobiety. Co mamy uczynić, aby im ulżyć – tu oczekujemy sugestii od nich samych” – dodał Akar.

Podkreślił on, źe Idlib w ostatnim czasie opuściło 280 tys osób wskutek ataku „sił reżimu”, podczas gdy w sumie 1 mln osób zmuszonych było do opuszczenia swoich domów. Ale na tym się może nie skończyć…

„Przybycie do naszego kraju 4 milionów naszych syryjskich braci to dodatkowe obciążenie dla Turcji Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby zapobiec tej migracji. Śledzimy wydarzenia 24 godziny na dobę” – stwierdził Akar.

Przypomniał on, że w ramach umowy zawartej z Rosją w Soczi utworzono 12 tureckich punktów obserwacyjnych.

„Przestrzegamy naszej umowy i oczekujemy, że Rosja też będzie szanować tę umowę. Niewinni ludzie cierpią. Naszym celem jest zapobieżenie dalszym cierpieniom, co których doświadczają oni ze strony reżimu. Nasze punkty obserwacyjne są instruowane w tej sprawie. Jeśli zostaną zaatakowane lub będą w jakikolwiek sposób nękane, mają odpowiedzieć bez wahania. Jako TSK pilnujemy ich, śledzimy wydarzenia 24 godziny na dobę” – podkreślił Akar.

Czytaj też:

Syryjskie siły rządowe odparły kontratak protureckich bojowników w prowincji Idlib

/aa.com.tr/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!