Wiadomości

Minister finansów: Inflacja jest teraz w najwyższym swoim punkcie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska wyraziła przekonanie, że inflacja jest teraz w najwyższym swoim punkcie. Dalszym rozwój inflacji zależy, jak dodała, od tego, jak będą się kształtowały ceny surowców i jakie rozwiązania dotyczące polityki energetycznej pojawią się na poziomie Unii Europejskiej.

Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska w środę we Wrocławiu uczestniczyła w ogólnopolskich obchodach święta Krajowej Administracji Skarbowej. W rozmowie z Radiem Wrocław podkreśliła, że walka z inflacją jest zadaniem Narodowego Banku Polskiego, a kierowany przez nią resort finansów prowadzi politykę fiskalną, „która ma dwa oblicza, z jednej strony też wspieranie polityki monetarnej, ale z drugiej strony ochronę obywateli, taką równowagę w sytuacji właśnie kryzysu”.

– Natomiast, co do prognoz inflacji, trzymamy się ciągle tej prognozy, że jesteśmy teraz w tym najwyższym tak zwanym peaku i że oczywiście ta inflacja będzie się utrzymywała na zwiększonym poziomie jeszcze przez kolejne miesiące, ale szczyt, miejmy nadzieję, mamy w tej chwili – powiedziała Rzeczkowska.

Dalszym rozwój inflacji zależy, jak dodała, od tego, jak będą się kształtowały ceny surowców i jakie rozwiązania dotyczące polityki energetycznej pojawią się na poziomie Unii Europejskiej.

– Bo tylko opanowanie sytuacji na rynku surowcowym, na rynku energetycznym, skutecznie pomoże nam tę inflację utrzymać. (…) Ja mam nadzieję, że ona 20 procent nie osiągnie i że te 16,1 procent, może niewiele więcej, ale niewiele więcej, zobaczyliśmy już w tym roku i później sytuacja będzie się stabilizować – powiedziała szefowa resortu finansów.

Zapewniła też, że budżet krajowy ma się dobrze, bo dysponujemy większymi środkami niż przed rokiem.

– Budżet ma się dobrze. W tym roku realizacja budżetu przebiega zgodnie z planem, a nawet te wartości są wyższe, niż w roku ubiegłym. Jeżeli chodzi o kolejny rok, to również, przede wszystkim dzięki działaniom Krajowej Administracji Skarbowej, dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, dysponujemy znacznie większym, niż jeszcze kilka lat temu, większymi środkami wpływów z podatków – powiedziała.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!