Wiadomości

Minister Czarnek: Tak będzie wyglądała nauka przez kilka miesięcy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W najbliższych miesiącach nauka w szkołach będzie odbywała się w całości stacjonarnie – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczał, że czwarta fala epidemii będzie łagodniejsza niż poprzednie.

Minister edukacji był gościem Programu 1 Polskiego Radia. Polityk wskazywał, że nadejście czwartej fali pandemii koronawirusa jest pewne, ale jednocześnie podkreślił, że będzie ona łagodniejsza.

– To nie będzie taka fala, jak trzecia czy druga, która spowodowała zapełnienie szpitali, bo to jest najbardziej szkodliwe czy najtrudniejsze; no i oczywiście liczba tych, którzy umierają na covid – mówił minister.

Przypomniał, że według modeli Ministerstwa Zdrowia czwarta fala „nie będzie aż tak groźna”. – Więc spokojnie wracamy do nauki stacjonarnej, przygotowując się na tą czwartą falę – powiedział.

W zeszłym tygodniu minister Czarnek podpisał rozporządzenie, które określa sposób działania szkół w roku szkolnym 2021/22 w czasie epidemii. Zakłada ono, że od 1 września wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkołach na zasadach sprzed pandemii.

Zgodnie z podpisanym rozporządzeniem w 2022 r. egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju, czyli o miesiąc później niż zazwyczaj. Nie będzie przeprowadzany egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

W 2022 r. egzamin maturalny, podobnie jak w 2021 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Absolwenci będą mieli jednak obowiązek przystąpienia w 2022 r. do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Do części ustnej egzaminu maturalnego będą mogli przystąpić wyłącznie absolwenci, którzy aplikują na uczelnię zagraniczną, są zobowiązani do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!