Wiadomości

Minister Błaszczak podjął decyzję o odtworzeniu pułku w Suwałkach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Podjąłem decyzję o odbudowaniu pułku w Suwałkach, który został zlikwidowany przeszło 8 lat temu. Bezpieczeństwo jest jednym z naszych priorytetów – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami w 14 Suwalskim Dywizjonie Artylerii Przeciwpancernej.

W czwartek szef MON spotkał się z żołnierzami oraz uczniami klas mundurowych w Suwałkach, gdzie dziś rozpoczęła się kampania Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej. Jak podkreślał minister inaugurując kampanię na Podlasiu, wszystkim zależy na tym, aby Wojsko Polskie było liczniejsze.

– Wojska NATO stanowią dla nas wsparcie, ale to my sami musimy budować nasze zdolności obronne i musimy robić wszystko, by nasza Ojczyzna była bezpieczna – podkreślał minister.

Minister Błaszczak poinformował, że w najbliższych miesiącach zostanie zwiększona liczebnie jednostka operująca obecnie w Suwałkach.

– W ten sposób budujemy zdolności obronne w naszej Ojczyźnie. Powołując m. in. nowe jednostki wojskowe zwiększamy bezpieczeństwo naszego kraju – zaznaczył minister.

Kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, jest realizowana w formule tzw. „tygodni rekrutacyjnych”. Zespoły rekrutacyjne odwiedzają m. in. centra handlowe, ośrodki sportu, rynki miejskie czy centra rozrywki. Żołnierze opowiedzą zainteresowanym służbą w Wojsku Polskim o własnych doświadczeniach, dostępnych ścieżkach kariery i perspektywach rozwoju. Wskażą, dokąd powinni się zwrócić, by uzyskać szczegółowe informacje, wręczą foldery i ulotki.

***

W trakcie wizyty w Suwałkach szef MON wziął udział w Apelu Pamięci, który odbył się przed pomnikiem Bohaterom Września 1939 roku. W uroczystości uczestniczyli żołnierze, weterani, harcerze, uczniowie klas mundurowych oraz mieszkańcy miasta.

– Spotkaliśmy się dziś w miejscu szczególnym, miejscu upamiętniającym bohaterów września 1939 roku. Spotykamy się, żeby oddać im hołd, żeby udowodnić, że pamiętamy o ich ofierze. Oni oddali życie za wolną Polskę – mówił minister Błaszczak.

Szef MON przypomniał, że Polska Niepodległa to zasługa polskich patriotów, ludzi dla których wolność ukochanej Ojczyzny była najważniejsza.

– Żyjemy w czasach, w których powinniśmy dbać o nasze wspólne bezpieczeństwo. W zawiązku z tym, Wojsko Polskie musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt, musi być liczniejsze i musi być mocniej osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Spełnienie tych celów zapewni bezpieczeństwo naszej Ojczyzny – mówił minister.

Na zakończenie uroczystości odczytany został Apel Pamięci. Szef MON złożył także kwiaty przed Pomnikiem Bohaterom Września 1939 roku.

/mon.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!