Wiadomości

Min. Gliński wstrzymał wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zdecydował o wstrzymaniu wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury i ponownej weryfikacji listy jego beneficjentów. Decyzja ma związek z wątpliwościami, które pojawiły się wokół finansowania przekazanego artystom w ramach walki z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa.

MKiDN wyjaśnia w oświadczeniu, że „rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do 50 procent udokumentowanych strat – pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe – w okresie od marca do grudnia 2020 roku”.

Pieniądze są więc rekompensatą dla artystów za niemal roczne wstrzymanie działalności i wspierają „ważny sektor polskiej gospodarki” w obliczu bankructwa.

Resort podkreśla, że działalność artystyczną zawieszono jako pierwszą, a zostanie przywrócona jako jedna z ostatnich. „Dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Kultury, firmy i instytucje – a nie celebryci – będą mogły przetrwać także na początku przyszłego roku, do czasu pojawienia się szczepionki i odmrożenia gospodarki – podkreśla Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!