Wiadomości

Mieszko A. i Aleksandra K. aresztowani. Chodzi o wyłudzenie blisko 80 mln zł z dotacji oświatowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zatrzymane dwie osoby – Mieszko A. i Aleksandra K. Śledztwo dotyczy wyłudzania środków w wysokości blisko 80 mln zł z dotacji oświatowej oraz przestępstw tzw. prania pieniędzy.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, zatrzymali dwie osoby – Mieszka A. i Aleksandrę K. w związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym wyłudzania środków z dotacji oświatowej oraz przestępstw tzw. prania pieniędzy. Czynności przeprowadzono w Gliwicach.

Ustalenia śledztwa wskazują, że podejrzani działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, założyli i kierowali działalnością szeregu podmiotów gospodarczych, prowadzących szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych dla dorosłych. Działalność polegała m.in. na przedłożeniu przez organy właściwe do reprezentowania ww. podmiotów, dokumentów poświadczających nieprawdę dla uzyskania wsparcia finansowego. Dokumenty wystawiano i przedkładano w celu uwiarygodnienia zaistnienia fikcyjnych zdarzeń związanych z prowadzoną działalnością edukacyjną i w konsekwencji uzyskania nienależnych dotacji oświatowych.

Zatrzymanym, w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach, zostały przedstawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków z dotacji oświatowej w kwocie prawie 80 mln. zł, a także dotyczące tzw. prania brudnych pieniędzy. W toku czynności przeszukań zabezpieczono dokumenty, sprzęt elektroniczny i inne dowody mogące mieć znaczenie dla prowadzonego postępowania.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, na poczet przyszłych kar dokonała zabezpieczenia majątku podejrzanych, w tym: ujawnioną w domu jednego z podejrzanych gotówkę w kwocie 740 tys. zł., 11 obrazów znanych polskich malarzy, dwa samochody osobowe: Mercedes GL oraz BMW X7, nieruchomości o wartości łącznej ponad 17 500 000 zł. Ponadto Prokuratura Okręgowa dokonała blokady ustalonych rachunków bankowych, na których ujawniono znaczne środki finansowe.

Decyzją Sądu Rejonowego w Gliwicach wobec obojga podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Materiały dowodowe są nadal gromadzone i analizowane przez śledczych, postępowanie jest w toku.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!