Europa Polska Wiadomości

Microsoft chce wybudować w Polsce największe w regionie centrum danych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal 300gospodarka.pl Microsoft ogłosił dzisiaj plan budowy w Polsce pierwszego w regionie Europie Środkowo-Wschodniej centrum danych. Wartość całego projektu inwestycyjnego firmy w naszym kraju ma przekroczyć 1 miliard dolarów.

Oprócz samej budowy data center w Polsce plan Microsoftu zakłada także uruchomienie programów podnoszenia kompetencji z zakresu przetwarzania w chmurze, z których skorzystać ma według firmy około 150 tys. polskich pracowników, partnerów Microsoft i studentów.

Jak zapowiada Microsoft, będzie to największa dotychczas inwestycja technologiczna w Polsce.

„Dostępna w kraju globalna chmura obliczeniowa Microsoft zapewni coraz szersze wykorzystanie możliwości technologii, szybsze wdrożenie innowacji oraz przyniesie więcej korzyści instytucjom publicznym i firmom z sektorów o kluczowym znaczeniu, a także prężnie rozwijającej się polskiej społeczności startupowej” – powiedział Jean-Phillippe Courtois, wiceprezes Microsoftu.

Nowy region data center dołączy do globalnej infrastruktury Microsoft, w której skład wchodzi 59 regionów chmurowych zapewniających dostępność usługi Microsoft Azure w ponad 140 krajach. Umożliwi on lokalny dostęp do pełnej oferty usług w chmurze firmy.

Jednocześnie amerykański gigant technologiczny i Operator Chmury Krajowej – instytucji powołanej w zeszłym roku przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju – podpisały porozumienie o współpracy.

Jego celem ma być zapewnienie eksperckiej wiedzy z zakresu transformacji cyfrowej i szerokiego dostępu do rozwiązań chmurowych wszystkim branżom i przedsiębiorstwom w Polsce.

„Partnerstwo z Microsoft to ważny etap w rozwoju Chmury Krajowej. Przekonaliśmy największą obecnie firmę technologiczną na świecie do ważnej inwestycji w Polsce. Działając razem zwiększamy szanse na przyspieszenie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw i administracji publicznej. (…) Platforma chmurowa Azure i rozwiązania Microsoft 365 to świetne rozszerzenie naszej oferty” – powiedział Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej.

We wrześniu 2019 Chmura Krajowa włączyła do swojego portfolio usługi Google Cloud.

Accenture, który jest partnerem strategicznym Microsoft, będzie oferować klientom w Polsce usługi transformacji cyfrowej oparte o rozwiązania Microsoft Azure.

„Polski rynek rozwiązań chmurowych ma potencjał. Świadczy o tym zlokalizowane w Polsce centrum przetwarzania danych Google oraz nowa inwestycja firmy Microsoft. To pociągnie za sobą kolejne inwestycje i projekty, które pomogą rozpędzić polską gospodarkę po pandemii” – powiedział Karol Mazurek, dyrektor zarządzający Accenture.

Więcej o tym, po jest została powołana Chmura Krajowa, jaki ma cel i jak będzie działać, przeczytasz w wywiadzie 300Gospodarki z szefem Operatora Chmury Krajowej Michałem Potoczkiem.

Autor: Jacek Rosa

Co wy na to?

Źródło: 300gospodarka.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!