Wiadomości

Michał Dworczyk: Zostanie uruchomiony most powietrzny z pomocą medyczną z Chin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk zapowiedział, że od przyszłego tygodnia zostanie uruchomiony most powietrzny, którym do Polski trafiać będą materiały i sprzęt dla wszystkich służb walczących z koronawirusem.

Minister podkreślił, że uruchomienie tego połączenia będzie możliwe dzięki rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Pierwszy transport środków jest już w Polsce. Do Warszawy z Chin przyleciały między innymi maseczki ochronne, kombinezony, gogle i rękawice. Łącznie to ponad 600 metrów sześciennych ładunku – poinformował Michał Dworczyk na konferencji prasowej na Lotnisku Chopina w Warszawie po przylocie pierwszego samolotu z zaopatrzeniem.

Szef kancelarii premiera mówił, że wszystkie środki będą dzielone centralnie. Decyzje co do ich dystrybucji będzie podejmowało Ministerstwo Zdrowia. – Przede wszystkim będą brane pod uwagę potrzeby szpitali zakaźnych jednoimiennych, ale oczywiście sprzęt będzie dystrybuowany również do innych placówek i pracowników medycznych – zapewnił minister.

Podkreślił, że prócz środków ochrony osobistej, na pokładach samolotów będzie także sprzęt medyczny – w tym respiratory. W pierwszych transportach przyleci ich kilkanaście. Docelowo Ministerstwo Zdrowia samo, bądź za pośrednictwem różnych agend zamówiło kilkaset takich urządzeń.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!