Wiadomości

Michał Dworczyk poinformował, ilu Polaków zaszczepi się pierwszego dnia akcji szczepień

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jeżeli w poniedziałek Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę na koronawirusa firmy Pfizer, to wszystko wskazuje na to, że 26 grudnia do Polski dojedzie pierwsze 10 tys. dawek i 27 grudnia zostanie zaszczepionych pierwszych 10 tys. osób – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Jeśli dziś zapadnie stosowna decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA), to 27 grudnia zostanie zaszczepionych pierwszych 10 tys. osób. Michał Dworczyk zaznaczył, że będzie to grupa „zero”, czyli personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych.

W tej chwili – mówił Dworczyk – jest wybieranych „kilkadziesiąt punktów, gdzie pierwsze szczepienia tych blisko 10 tys. osób będą miały miejsce”.

– To będą tak zwane szpitale węzłowe, czyli szpitale, które zostały wytypowane przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia do prowadzenia szczepień grupy „zero” – dodał Dworczyk.

Zaznaczył, że liczba punktów szczepień będzie się zwiększać.

– W tej chwili mamy punkty, które mogą obsłużyć ponad 93 proc. populacji, w ponad 80 proc. gmin . W tej chwili trwa kolejny nabór takich punktów. Jeszcze przed świętami będziemy mieli tę listę uzupełnioną – powiedział.

Dworczyk poinformował, że teraz „zdolność do szczepień jest na poziomie 3,5 mln dawek miesięcznie”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!