Wiadomości

Michał Dworczyk: Liczę, że Czesi nie wyślą wniosku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Bardzo liczę na to, że do tego nie dojdzie. Liczę, że porozumienie zakończy nasz spór, który nikomu nie służy – tak szef Kancelarii Premiera komentuje w programie „Gość Radia ZET” zapowiedzi Czechów dotyczące wniosku do TSUE o 5 mln euro kary dziennie za działanie kopalni Turów.

– Trzeba podkreślić, że równolegle trwają prace pomiędzy MSZ, ministrem klimatu oraz innymi resortami zaangażowanymi w rozwiązywanie tego problemu. Trwa praca nad porozumieniem polsko-czeskim. Jesteśmy przekonani, że doprowadzi do zakończenia tego sporu – mówi w Radiu ZET szef Kancelarii Premiera.

Czeski minister środowiska zapowiada na łamach portalu „Ceske Noviny”, że propozycja kary 5 mln euro dziennie za dalsze wydobywanie węgla brunatnego w kopalni Turów zostanie złożona TSUE w najbliższych dniach.

– Obie strony równolegle prowadzą wszystkie działania prawne i podejmują te kroki prawne, które należy podejmować w tego typu sytuacjach. Nasi czescy partnerzy podjęli właśnie kroki, o których pani powiedziała – mówi Beacie Lubeckiej. – My również podejmujemy kroki prawne, które na forum UE będziemy mogli wykorzystać w tej sytuacji. Zarówno my jak i nasi czescy partnerzy, chcemy jak najszybciej zakończyć ten spór zawierając porozumienie. To porozumienie jest procedowane. Właściwi ministrowie są w bezpośrednim kontakcie. Wierzę, że w najbliższych dniach będziemy przybliżać się do zrealizowania tej międzynarodowej umowy – dodaje.

Dworczyk podkreśla, że umowa między Polską a Czechami jest opracowywana nie tylko przez stronę czeską. – Przypomnę, że w Czechach odbyło się spotkanie z udziałem polskich negocjatorów. Tam zostały wypracowane pewne założenia, na podstawie których rzeczywiście czeska strona przygotowała dokument, nad którym teraz Polacy i Czesi, eksperci i przedstawiciele stosownych ministerstw będą pracować – mówi gość Radia ZET.

– Jesteśmy przygotowani na to, że taki wniosek do TSUE będzie skierowany i taka kara może zostać zasądzona i będziemy płacić dziennie 5 mln euro? – dopytywała prowadząca program „Gość Radia ZET” Beata Lubecka.

– Bardzo liczę na to, że do tego nie dojdzie. Liczę, że porozumienie zakończy nasz spór, który nikomu nie służy – odpowiada szef Kancelarii Premiera.

Na pytanie, czy premier nie może zainterweniować w sprawie zapowiadanego wniosku Czechów do TSUE, Michał Dworczyk odpowiada: Nasze służby, które zajmują się rozwiązaniem tego problemu, które mierzą się na co dzień z tym wyzwaniem, są w bezpośrednim kontakcie ze swoimi czeskimi odpowiednikami. Trzeba też pamiętać, że ten rok jest rokiem wyborczym w Czechach. Temperatura sporu politycznego jest wobec tego również wysoka. Te rzeczy trzeba brać pod uwagę przy załatwianiu tej ważnej i delikatnej sprawy.

Na uwagę gospodyni programu „Gość Radia ZET”, że do wycofana przez Czechów skargi do TSUE potrzebna jest ratyfikacja umowy, która nie wiadomo kiedy będzie gotowa, Michał Dworczyk odpowiada: Premier jest na bieżąco informowany o postępie prac przez ministra Kurtykę i innych przedstawicieli rządu, którzy na bieżąco zajmują się tą sprawą. Natomiast mówienie w mediach o kuchni tego rodzaju działań nie jest najlepszym pomysłem.

Beata Lubecka przypomniała Michałowi Dworczykowi, że w maju premier Mateusz Morawiecki chwalił się po spotkaniu z Andrejem Babiszem w Brukseli, że w kwestii kopalni w Turowie obie strony są bliskie porozumienia, a okazało się, że kryzys nie został zażegnany.

– Premier zawsze podkreśla dobre informacje. To nic nadzwyczajnego. Jeśli politycy mają dobrą lub konkretną informację, to o tym mówią. Sarkazm jest całkowicie niepotrzebny – uważa Dworczyk.

– Tylko że co innego mówił polski premier, a co innego czeski – zauważa prowadząca program „Gość Radia ZET”.

– Część mediów tak to przedstawiała. Natomiast uważna analiza wypowiedzi premiera Czech i premiera Mateusza Morawieckiego doprowadziła do takich wniosków, że droga do porozumienia została wypracowana. Natomiast oczywistym jest, że dopóki porozumienie nie zostanie zawarte, to spór się nie zakończy – odpowiada szef Kancelarii Premiera.

/Radio Zet/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!