Wiadomości

Miasto Braganca zamierza zablokować sprzedaż zabytkowego kościoła

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rada Miejska Bragança może ubiegać się o prawo pierwokupu i kupić kościół São Francisco sprzedany we wtorek na aukcji publicznej za 218 tys. euro, który to został sprzedany z powodu zadłużenia związanego z pracami konserwatorskimi przeprowadzonymi 25 lat temu.

Burmistrz miasta Hernani Dias ujawnia również, że to samo roszczenie dotyczy Casa do Despacho, zintegrowanego z dawnym klasztorem w São Francisco i sklasyfikowanego jako Pomnik Interesu Publicznego, który również został wystawiony na aukcję internetową.

„Są to dwie sąsiadujące ze sobą nieruchomości, które były przedmiotem aukcji, aczkolwiek kościół jako miejsce kultu jest o wiele bardziej znaczący niż Casa do Despacho, który znajdował się dokładnie obok. Obie zostały wystawione na licytację i sprzedane za 419.000 euro” – dodał.

Burmistrz poinformował, że urzędnicy miejscy podjęli już kroki mające doprowadzić do zablokowania wykonania licytacji kościoła oraz przylegającej do świątyni budowli, która podobnie jak kościół pochodzi z XIII wieku. Dias dodał, że przeprowadzona przez internet sprzedaż świątyni i drugiego budynku kościelnego nie była zgodna z obowiązującym w Portugalii prawem, bowiem w takim wypadku gmina ma prawo pierwokupu.

Emerytowany biskup diecezji Braganca-Miranda Antonio Moreira Montes podkreślił, że kościół São Francisco nie mógł być przedmiotem licytacji, gdyż wewnątrz świątyni wciąż sprawowany jest kult religijny.

/tsf.pt/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!