Wiadomości

Miał na szyi wielkie rogi, by bronić się przed atakami, żył 140 milionów lat temu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Skamieniałe szczątki nieznanego nauce gatunku zauropoda sprzed 140 mln lat odkryto w środkowej części Argentyny. Zwierzę posiadało liczne rogi na odcinku szyjnym.

Pozostałości zwierzęcia, które nazwano Bajadasaurus pronuspinax, znaleziono w pobliżu stanowiska archeologicznego o nazwie Bajada Colorada nad rzeką Limay w Patagonii.

Z badania opublikowanego przez badaczy w piśmie „Scientific Reports” wynika, że dorosłe okazy tego gatunku dorastały do 9-10 m długości. Paleontolodzy zaznaczają, że w porównaniu z innymi zauropodami, które osiągały nawet 40 m długości, B. pronuspinax nie był zbyt wielki.

Nowo odkryte zwierzę charakteryzowało się długimi i licznymi rogami mierzącymi ponad 60 cm długości, zlokalizowanymi na górnej części odcinka szyjnego. Wyglądały niczym ułożone obok siebie długie, zakrzywione kolce.

„Były położone blisko siebie i połączone z kręgosłupem. Służyły dinozaurowi do obrony przed potencjalnymi atakami innych zwierząt” – oceniają argentyńscy archeolodzy.

Choć pierwsze szczątki nieznanego zwierzęcia zostały znalezione już w 2013 r., badacze nie skojarzyli wówczas, że mają do czynienia z nowym gatunkiem. Pierwotnie przypuszczali, że fragmenty szkieletu mogły należeć do innego zauropoda, zamieszkującego te tereny. W okolicy występowały bowiem liczne gatunki roślinożernych dinozaurów.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!