Wiadomości

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej KEP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora – poinformowała w piątek archidiecezja krakowska.

Jak poinformował portal episkopat.pl „działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca – przeprowadziła postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji”.

W specjalnie wydanym oświadczeniu czytamy, że po zakończeniu powyższego dochodzenia i w związku ze swoimi wcześniejszymi oświadczeniami, abp Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski a także z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski oraz zobowiązał się wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

Hierarcha poprosił też o wyznaczenie Arcybiskupa Koadiutora.

– Abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego, ale poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora co oznacza, że będzie to biskup pomocniczy z prawem następstwa na stolicy biskupiej — powiedział PAP rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!