Wiadomości

Merkel zabrała głos w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę: “Nie obwiniam się”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Brutalny, naruszający prawo międzynarodowe atak, dla którego nie ma żadnego usprawiedliwienia – mówiła o rosyjskiej inwazji na Ukrainę była kanclerz Angela Merkel.

Na początku czerwca była kanclerz Niemiec Angela Merkel zabrała głos po kilkumiesięcznej przerwie w wystąpieniach publicznych. Wówczas polityk potępiła “barbarzyńską wojnę” prezydenta Władimira Putina i pochwaliła Polskę za skuteczną pomoc ukraińskim uchodźcom.

We wtorek Merkel po raz kolejny skomentowała rosyjską inwazję na Ukrainę. W rozmowie z dziennikarzem tygodnika “Spiegel” Alexandrem Osangiem na scenie teatru Berliner Ensemble, była kanclerz określiła działania Moskwy jako “brutalny, naruszający prawo międzynarodowe atak, dla którego nie ma żadnego usprawiedliwienia”. W trakcie rozmowy dziennikarz “Spiegla” zapytał polityk, czy jej zdaniem mogła zrobić więcej, aby zapobiec wojnie.

– Nie obwiniam się – odpowiedziała Merkel, jednocześnie przyznając, że “nie udało się stworzyć architektury bezpieczeństwa, która mogłaby temu (wybuchowi wojny – red.) zapobiec”. – Czy można było zrobić więcej, aby zapobiec takiej tragedii? Myślę, że ta sytuacja już teraz jest wielką tragedią, a czy można było temu zapobiec? (…) Oczywiście, że zadaję sobie te pytania – tłumaczyła była kanclerz.

Atakując Ukrainę, Putin wywołał konflikt, który przekształcił się w największą konfrontację zbrojną w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej. Eksperci sądzą, że rosyjska operacja weszła już w nową fazę i wkrótce w Donbasie może dojść do bitwy pancernej, jakiej nie widziano od ponad 80 lat. Dlatego Kijów cały czas prosi Zachód o pomoc w postaci dostaw ciężkiej broni.

Trwająca od ponad trzech miesięcy wojna, którą Moskwa nazywa “specjalną operacją wojskową”, doprowadziła do tego, że ponad 5 mln Ukraińców uciekło za granicę, z czego najwięcej (3 mln) do Polski.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!