Wiadomości

Merkel i Poroszenko: “Nasze wzajemne relacje przeistoczyły się w przyjaźń”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kolejna, dziesiąta już robocza wizyta prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenki, w Niemczech odbywa się niejako w cieniu wydarzeń towarzyszących wyborowi Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Media niewiele poświęcają jej w związku z tym miejsca.

Jak donosi Deutsche Welle, wspólna konferencja prasowa Petra Poroszenki i Angeli Merkel zaczęła się od ostrego oświadczenia kanclerz Niemiec, która grzmiała, iż działania USA są sprzeczne z duchem współpracy międzynarodowej i troski o uchodźców.

Zaraz potem kanclerz Merkel przeszła do spraw związanych z zasadniczym powodem ich wyjścia do prasy – wizycie ukraińskiego przywódcy w Berlinie i 25-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między niepodległą Ukrainą i Niemcami.

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że dwustronne stosunki rozwinęły się w „bliską przyjaźń”, która zprzeszła pomyślnie sprawdzian wytrzymałości na przestrzeni ostatnich dwóch i pół roku.

Merkel pochwaliła w szczególności ukraiński rząd za sukcesy gospodarcze. Jej zdeniem, reformy nabierają tempa, podstawowe żądania MFW są realizowane i Ukraina wreszcie to zaczęła wykazywać wzrost gospodarczy.

Świadectwem rozwijającej się współpracy pomiędzy obydwoma krajami w dziedzinie gospodarki jest to, że ponad 1200 firm z niemieckim kapitałem prowadzi obecnie działalność na Ukrainie, a także widoczny (17-procentowy) wzrost wielkości niemieckiego eksportu do tego kraju za okres styczeń-wrzesień 2016 roku.

Równocześnie – jak zauważyła – ogromną troskę wywołuje w Niemczech eskalacja napięcia na wschodzie Ukrainy – w ostatnich dwóch dniach z Doniecka i okolic przychodzą doniesienia o ofiarach wśród żołnierzy i ludności cywilnej w w wyniku ostrzałów artyleryjskich.

Merkel raz jeszcze podkreśliła swoje poparcie dla „formatu normandzkiemu” i dla uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy w ramach porozumień mińskich, mówiąc, że tylko w ten sposób można przywrócić pokój, stabilność i integralność terytorialną Ukrainy.

Z kolei Poroszenko w swoim wystąpieniu (przy czym spotkanie z prasą miało charakter krótkiego briefingu, bez pytań ze strony dziennikarzy) podziękował Angeli Merkel za gościnność, dynamiczny rozwój dwustronnych stosunków i działania na rzecz integralności terytorialnej Ukrainy.

Jego zdaniem, w kształtującej się sytuacji geopolitycznej rola Niemiec w zjednoczonej Europie stale wzrasta.

– Potrzebujemy silnych Niemiec w zjednoczonej Europie – podkreślił Poroszenko, dodając, że wśród podstawowych tematów jego wizyty znalazły się: współpraca gospodarcza, wojna hybrydowa i propagandowa Kremla, a także sytuacja na wschodzie kraju.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!