Wiadomości

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych podpisała kontrakt o wartości 2 mld USD na budowę okrętów podwodnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych podpisała ze stocznią General Dynamics Electric Boat w Groton kontrakt o wartości 2 mld USD dotyczący dalszego finansowania programu budowy najnowszej wersji (Block V) wielozadaniowych okrętów podwodnych typu Virginia – czytamy na portalu Defence24.pl.

Umowa pozwoli na zakup materiałów niezbędnych do budowy dziesięciu jednostek tej serii o numerach taktycznych SSN 802 – 811. Kontrakt ten jest uzupełnieniem pierwotnej umowy dotyczącej okrętów wersji Block V z 16 lutego 2017 r. Jego podpisanie oznacza, że pula środków przeznaczone na te jednostki, wydatkowana już z budżetu U.S. Navy, wzrosła do 3,2 mld USD.

Okręty podwodne typu Virginia są wielozadaniowymi jednostkami, które poza działaniami „myśliwskimi” w zakresie zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych, przewidziane są do operacji na wodach przybrzeżnych (w tym transportu i wsparcia sił specjalnych), a także wykonywania uderzeń na cele naziemne przy pomocy pocisków manewrujących Tomahawk. W szeregach amerykańskiej floty sukcesywnie zastępują one okręty typu Los Angeles.

Obecnie w służbie w US Navy znajduje się siedemnaście okrętów podwodnych typu Virginia (wersji Block I-III), natomiast w różnych stadiach budowy w stoczniach General Dynamics Electric Boat w Groton oraz Huntington Ingalls Industries w Newport News znajduje się kolejnych dziewięć jednostek (Block III-IV).

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!