Wiadomości

Marta Kauffman, twórca serialu “Przyjaciele”, przeprasza, że jej bohaterowie byli biali

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Serial “Przyjaciele” cieszył się ogromną popularnością na całym świecie, bijąc rekordy oglądalności. “Pomimo sukcesu, komedia była wielokrotnie krytykowana za brak różnorodności, a wielu obserwatorów zastanawiało się, jak postacie egzystują w głównie białym środowisku, mimo że serial rozgrywa się w Nowym Jorku” – czytamy w Los Angeles Times.

Marta Kauffman, twórca serialu “Przyjaciele”, przez długi czas odpierała zarzuty piewców politycznej poprawności, pragnących niczym bolszewicy i naziści wprowadzać postęp i uszczęśliwiać ludzkość wbrew jej woli. Tak więc Kaufman przez wiele lat twierdziła, że zbyt wiele uwagi poświęca się prawie nieobecności Czarnych i innych osób kolorowych: „To było trudne i frustrujące” – mówiła. W końcu jednak, “zrozumiała swój błąd” (czytaj – została skutecznie zaszczuta).

Jak czytamy na łamach The Los Angeles Times, “teraz czuje, że krytyka dotycząca „Przyjaciół” była słuszna”. Co więcej, uznała, iż było to “symptomem jej internalizacji systemowego rasizmu, który nęka nasze społeczeństwo, co dostrzegła wyraźniej po zamordowaniu George’a Floyda w 2020 roku przez policję w Minneapolis”.

Aby naprawić swoją białą winę za “współudział w systemowym rasizmie” postanowiła zapłaci haracz w wysokości 4 mln $ na studia afroamerykańskie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!