Polska Wiadomości

Marszałkowi Struzikowi marzy się współpraca Mazowsza z Niemcami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mazowsze jak wiadomo do Korony dołączyło dość późno. Nie dość, że Konrad Mazowiecki sprowadził w ramach własnej mazowieckiej polityki zagranicznej Krzyżaków w obronie przed Prusami i Litwą, to jeszcze długo z nimi kolaborował.

Mazowsze było przez ponad 300 lat samodzielnym księstwem i dlatego pod wieloma względami zachowało swoją kulturę, wyróżniającą się od ziem starej Polski (Śląsk, Małopolska, Wielkopolska). Dopiero 24 grudnia 1529 sejm walny w Piotrkowie ogłosił inkorporację Mazowsza do Królestwa Polskiego.

Coś z tej wielowiekowej odrębności Mazowsza jednak pozostało. Z pewnością jest to marszałek Struzik. Szef samorządu wojewódzkiego właśnie bierze się za politykę międzynarodową. I znowu chce kombinować z Krzyżakami…

Sprawujący od 2001 roku funkcję marszałka województwa mazowieckiego Adam Struzik oznajmił:

„Mazowsze chętnie przyjmie niemiecką pomoc. Zarząd woj. wysłał pisma do dwóch landów niemieckim z pytaniem na jaką pomoc możemy liczyć. – Skoro strona rządowa z niezrozumiałych powodów nie odpowiedziała na propozycje, my jesteśmy otwarci – napisał marsz. Struzik.

Wyraźnie grozi nam już kolejne rozbicie dzielnicowe, bo, nomen omen germanistka, pani Ewa Mazurkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego dodała do tego wpisu opinię, że „Śląsk powinien zrobić to samo”. Czekamy na opinię Ziemi Łęczyckiej, Księstwa Wiślickiego, Bełzskiego, Oświęcimskiego i Ziemi Sieradzkiej.

Ciągnie swój do swego…

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!