Wiadomości

Marszałek Sejmu ogłosiła datę wyborów prezydenckich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła, że wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone 10 maja 2020 r. Kampania wyborcza formalnie ruszy dopiero wtedy, gdy postanowienie o dacie wyborów zostanie opublikowane w „Dzienniku Ustaw”.

Po opublikowaniu postanowienia marszałek Sejmu w Dzienniku Ustaw, formalnie ruszy kampania wyborcza.

Witek powiedziała podczas środowego oświadczenia, że zastanawiała się nad możliwymi datami – 3, 10 i 17 maja – ze względu na aktywności międzynarodowe najważniejszych osób w państwie.

– Zgodnie z art. 128 ust. 2 konstytucji, a także zgodnie z art. 289 par. 1 i art. 290 ustawy Kodeks wyborczy zarządzam wybory prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – termin przeprowadzenia wyborów wyznaczam na niedzielę dnia 10 maja 2020 r. – powiedziała marszałek Sejmu.

Dodała, że z tego co wie, postanowienie może zostać opublikowanej jeszcze w środę. – Najpóźniej stanie się to w dniu jutrzejszym i od tego momentu wszyscy kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta będą mogli rozpocząć formalnie kampanię wyborczą – dodała Witek.

Do tej pory chęć udziału w wyborach głowy państwa zadeklarowali: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), publicysta Szymon Hołownia. Oficjalnie jeszcze chęci ubiegania się o kolejną kadencję nie ogłosił urzędujący prezydent Andrzej Duda.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!