Wiadomości

Marian Banaś został pozbawiony dostępu do informacji niejawnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Marian Banaś bez dostępu do tajemnic. To efekt wszczęcia postępowania sprawdzającego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dotyczącego jego poświadczenia bezpieczeństwa do informacji niejawnych. W praktyce oznacza to, że jego funkcje w Najwyższej Izbie Kontroli mogą się ograniczyć tylko do administrowania – poinformowała stacja RMF.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wszczęła kontrolne postępowanie sprawdzające wobec prezesa NIK. Jak dowiedział się reporter RMF FM, procedurę wszczęto przedwczoraj na podstawie informacji własnych agencji ABW oraz w związku z raportem pokontrolnym CBA dotyczącym majątku szefa NIK-u.

W praktyce oznacza to, że jego funkcje w Najwyższej Izbie Kontroli mogą się ograniczać tylko do administrowania. Banaś nie ma możliwości zapoznawania się z informacjami, które są opatrzone klauzulami niejawności, a takie informacje są wykorzystywane przez kontrolerów. To wyklucza go z nadzorowania ich pracy.

Marian Banaś ma poświadczenia bezpieczeństwa do tajemnic o najwyższych klauzulach od 18 lat. Dwukrotnie certyfikaty mu przedłużano. Teraz, w związku z kontrolą, ma zawieszony dostęp do tajemnic.

Zgodnie z przepisami w momencie wszczęcia postępowania sprawdzającego ABW dostęp do tajemnic zostaje zawieszony. Banaś ma teraz dwa tygodnie na odwołanie się od tej decyzji do premiera, jednak nie wstrzymuje to zawieszenia dostępu.

Podobną procedurę w przeszłości zastosowano wobec byłego szefa CBA Pawła Wojtunika. Po wygranej przez PiS wyborach ówczesny szef Biura nie mógł być odwołany, bo nie skończyła się jego kadencja. ABW zdecydowało jednak o wszczęciu postępowania kontrolnego, co zgodnie z przepisami, spowodowało zawieszenie dostępu do informacji niejawnych szefa CBA. To całkowicie sparaliżowało go w pełnieniu funkcji – jedynym wyjściem była dymisja.

/rmf24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!