Kultura Wiadomości

“Mały Książę” został “poprawiony” przez feministki, by odpowiadał wymogom politycznej poprawności

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dwie argentyńskie aktywistki organizacji kobiecych przepisały słynną książkę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Zatytułowały ją „Mała Księżniczka”. Bohaterką uczyniły dziewczynkę, dodały więcej kobiecych postaci. Wydawnictwo chwali się, że książkę napisano „językiem, który nie wyklucza” – informuje portal „Do Rzeczy”.

„La Principesa” („Mała Księżniczka”) trafiła właśnie do księgarń w Argentynie i Hiszpanii, można ją także zamówic w Kolumbii i Meksyku. Książka wydana przez wydawnictwo Ethos została opracowana przez dwie feministki, które pieniądze na ten cel zbierały w akcjach crowdfundingowych. Julia Bucci przepisała tekst Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Zamiast księcia mamy księżniczkę, wśród postaci pojawiających się w książce jest 60 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn.

Książka zgodnie z deklaracjami autorek jest wolna od seksizmu, napisana „językiem, który nie wyklucz”, a dzięki projektowi „osoby z grup dyskryminowanych nie będą musiały rezygnować z literackich perełek by zobaczyć swoją rzeczywistość”. Dzięki nowej wersji klasycznej lektury „osoby dyskryminowane będą mogły łatwiej utożsamić się z głównymi bohaterami”.

W książce czytelnicy mogą znaleźć nawiązania do ważnych w historii kobiecych postaci. Wyeliminowane zostały za to „bezpośrednie lub pośrednie nawiązania do rasy, kraju pochodzenia czy religii, tak by opowieść była bardziej uniwersalna”.

Polityczna poprawność sięgnęła też ilustracji. Saint-Exupéry opatrzył swoją książkę własnymi rysunkami. Na potrzeby feministycznej wersji jego książki ilustracje przerobiła Malena Gagliesi. Czytelnicy nie zobaczą już rysunku z przekrojem węża boa, który zjadł słonia. Wydał się autorkom zbyt drastyczny. Zrezygnowały więc z historii z boa, który zjada słonia i pokazały wybuchający wulkan.

//dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!