Wiadomości

Małgorzata Gersdorf przyszła do pracy i kieruje pracami Sądu Najwyższego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Ja dzisiaj będę kierowała pracami Sądu Najwyższego – powiedziała w rozmowie z reporterem RMF FM profesor Małgorzata Gersdorf. W Izbie Cywilnej SN trwa rozprawa z udziałem Jacka Gudowskiego i Wojciecha Katnera, czyli sedziów, którzy nie dostali zgody prezydenta na dalsze orzekanie po 65. roku życia.

Według uchwalonej większością PiS ustawy, od wtorku funkcję prezesa SN powinien przejąć sędzia Dariusz Zawistowski, prezes Izby Cywilnej.

Tak jak zapowiedziała wcześniej prof. Gersdorf, w Izbie Cywilnej SN we wtorek przed południem rozpoczęła się rozprawa z udziałem sędziów Jacka Gudowskiego i Wojciecha Katnera. Sędziowie ci nie dostali zgody prezydenta na dalsze orzekanie po 65. roku życia.

Sędziowie uznali podczas narady przed rozpoczęciem rozprawy, że skład został poprawnie obsadzony, bo przepisy odsyłające sędziów po ukończeniu 65. roku życia w stan spoczynku zostały zawieszone przez Sąd Najwyższy w związku z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wcześniej sędziowie wskazywali, że nie dostali żadnego pisma od Andrzeja Dudy, a oświadczenia medialne prezydenckich ministrów o odesłaniu ich w stan spoczynku nie są wystarczające.

We wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha powiedział PAP, że od środy pracami SN kierować będzie najstarszy stażem prezes Izby SN, czyli w praktyce prezes Izby Cywilnej Dariusz Zawistowski.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!