Wiadomości

Mają powiązać dotacje dla teatrów z liczbą zatrudnionych w nich kobiet i czarnoskórych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kolejny absurd! Radna Paryża reprezentująca koalicję ekologów (Europe Ecologie-Les Verts) Alice Coffin domaga się zestawień dotyczących liczby kobiet i czarnoskórych pojawiających się w wystawianych sztukach w teatrach Paryża, aby na tej podstawie decydować o dotacjach dla teatrów.

Alice Coffin na początku czerwca podczas obrad komisji kultury, które zostało upublicznione przez media w poniedziałek, stwierdziła, że z publicznych pieniędzy nie powinno się wspierać mężczyzn. Jako przykład podała Theatre Paris 14, w którym jest „dwóch dyrektorów na stanowiskach kierowniczych” i który wystawia „program z ośmioma mężczyznami i sześcioma kobietami”.

– Ale jeśli chodzi o autorów sztuk, mamy w sumie 12 mężczyzn i trzy kobiety, czyli 4/5 zaprogramowanych artystów płci męskiej – wyliczała Coffin, dodając, że Rada Paryża potrzebuje takich statystyk, aby w oparciu o nie rozdzielać swoje dotacje.

Wicemer Paryża ds. kultury Carine Rolland poinformowała, że odniesie się w lipcu do propozycji uzależnienia dotacji od statystyk i parytetów.

– Pracujemy nad większą czytelnością kryteriów przyznawania dotacji, wśród których będzie parytet. Ciężko nad tym pracujemy z działem kultury. Omówimy ten temat na następnej Radzie w Paryżu i przedstawimy wam propozycje – zapewniła wicemer.

Alice Coffin została powołana w październiku 2020 r. przez Radę Paryża do reprezentowania miasta w zarządach kilku głównych ośrodków kulturalnych stolicy: teatru Chatelet, Accor Arena Palais Omnisport de Paris-Bercy i muzeów paryskich, między innymi: Petit Palais, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Palais Galliera, muzeum Carnavalet i Domu Victora Hugo.

Źródło:
https://www.lefigaro.fr/culture/a-paris-alice-coffin-veut-compter-les-femmes-dans-les-spectacles-pour-decider-ou-vont-les-subventions-20210614

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!