Wiadomości

MAEA: Dwie ukraińskie elektrownie jądrowe zostały uszkodzone

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) podał, że dwie ukraińskie elektrownie jądrowe zostały uszkodzone.

Chodzi o elektrownie jądrowe w Chmielnickim i Równem. Uszkodzenia są skutkiem zmasowanego ostrzału rosyjskiego, który miał miejsce w ostatni wtorek, 15 listopada, o czym poinformował szef MAEA Rafael Grossi.

– To był bardzo niepokojący rozwój wydarzeń. Wskazuje to na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa jądrowego, z jakimi borykały się wszystkie obiekty jądrowe na Ukrainie podczas tej strasznej wojny. To nie tylko elektrownia jądrowa w Zaporożu. Sytuacja bezpieczeństwa jądrowego na Ukrainie może nagle ulec pogorszeniu, zwiększając ryzyko wypadku jądrowego –stwierdził Grossi w swoim komunikacie, cytowanym w czwartek rano przez portal Wyborcza.pl.

Na początku listopada br. w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie doszło do awarii systemu elektroenergetycznego – poinformował Energoatom. “W środę, 2 listopada, w wyniku rosyjskiego ostrzału, uszkodzone zostały dwie ostatnie linie wysokiego napięcia łączące Zaporoską Elektrownię Jądrową z ukraińskim systemem energetycznym. Elektrownia przeszła w tryb całkowitego blackoutu. Rozpoczęto pracę wszystkich generatorów diesla” – przekazało kierownictwo elektrowni. W imię bezpieczeństwa całego świata apelujemy o przywrócenie Ukrainie pełnej kontroli na elektrownią” – zaapelował z kolei koncern Energoatom, największy producent energii na Ukrainie.

Zaporoska Elektrownia Atomowa znajduje się obecnie na terytorium kontrolowanym przez Federację Rosyjską i jej wojska. Co więcej, obwód zaporoski Moskwa zaanektowała jakiś czas temu wraz z trzema innymi ukraińskimi terenami (obwodami: donieckim, ługańskim, chersońskim). Natomiast bezpieczeństwo obiektu – w kontekście nuklearnym – pozostaje jedną z najważniejszych kwestii w trakcie rozmów przedstawicieli społeczności międzynarodowej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!