Polska Wiadomości

Macron został mocno skrytykowany przez następczynię Angeli Merkel

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal pch24.pl następczyni Angeli Merkel odpowiedziała na tekst Emmanuela Macrona. Annegret Kramp-Karrenbauer stwierdziła, że jest przeciwna budowie europejskiego superpaństwa. Wiele wskazuje na to, że zwolennicy pogłębiania unijnej integracji i federalizacji wspólnoty w końcu natrafią na poważnego przeciwnika.

Kilka dni temu prezydent Francji opublikował tekst prezentujący plan „europejskiego renesansu”. Krytykował w nim nacjonalizm i wezwał do zacieśnienia relacji między krajami członkowskimi. Poparł także rewizję zasad tworzących strefę Schengen.

W odpowiedzi na artykuł Macrona swoje stanowisko w niedzielnym „Welt am Sonntag” przedstawiła lider rządzącej Niemcami partii CDU – Annegret Kramp-Karrenbauer. Poparła ona pomysł lepszej ochrony granic strefy Schengen oraz wspieranie krajowych służb ochrony granic przez Frontex w sytuacji, gdy lokalne służby mają trudności. Jej zdaniem należy stworzyć elektroniczną ewidencję osób wjeżdżających i wyjeżdżających ze strefy, zaś decyzje dotyczące ewentualnego przyznania azylu winny być rozstrzygane na granicy zewnętrznej. Na tym jednak koniec zgody z pomysłami prezydenta Francji.

W opinii lider CDU Unia Europejska nie powinna tworzyć europejskiego superpaństwa. „Instytucje europejskie nie mogą rościć sobie prawa do moralnego prymatu wobec współpracy między rządami narodowymi. Odnowa Europy nie powiedzie się bez państw narodowych: to one tworzą demokratyczną praworządność i tożsamość” – napisała.

„Centralizm europejski, europejski etatyzm, uwspólnotowienie długu, programów socjalnych i płacy minimalnej byłoby niewłaściwą drogą” – dodała.

Annegret Kramp-Karrenbauer odniosła się także do kwestii islamskiej. Jak zauważyła, zachodnie rozumienie otwartego społeczeństwa nie jest zgodne z częścią nurtów mahometanizmu. Dlatego też zaproponowała… szkolenie imamów w „tradycji oświecenia i tolerancji”.

Czyżby relacje francusko-niemieckie nie były już takie ciepłe jak dawniej? czekamy na wasze komentarze.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!