Wiadomości

Macierewicz: Końcowy raport dot. przyczyn katastrofy smoleńskiej nie później niż za rok

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Raport o przyczynach katastrofy smoleńskiej zostanie przedstawiony w czasie nie dłuższym niż za rok – powiedział Antoni Macierewicz, szef podkomisji badającej katastrofę TU-154. Prof. Kazimierz Nowaczyk, wiceszef tej komisji, poinformował, że pracuje ona już nad częściami końcowymi raportu.

W czwartek były minister obrony Antoni Macierewicz, jako szef Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem oraz wiceszef tej komisji prof. Kazimierz Nowaczyk byli gośćmi spotkania pt. „Tragedia Smoleńska – stan badań na dzisiaj”. Spotkanie zorganizowały na warszawskim Bemowie stowarzyszenia: Polska Jest Najważniejsza i Akcja Katolicka.

Podczas spotkania Antoni Macierewicz odniósł się do raportu i rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, wzywającej Rosję do oddania wraku samolotu TU-154 Polsce. Ocenił, że jest to „historyczny dokument”, który jednoznacznie wskazuje, że to poprzedni rząd PO-PSL „oddał śledztwo dot. katastrofy smoleńskiej w ręce rosyjskie, „chociaż nie musiał tego zrobić, ale i nie powinien tego zrobić z punktu widzenia prawnego”.

Antoni Macierewicz podkreślił, że raport i rezolucja Rady Europy „odwołuje się do raportu technicznego” podkomisji, której on przewodniczy, a przedstawionego 11 kwietnia tego roku. Stwierdził też, że raport ZP Rady Europy „przywołuje jednoznacznie nasze konkluzje opublikowane w raporcie technicznym stwierdzające, że przyczyną śmierci była eksplozja samolotu w powietrzu, która doprowadziła w ostateczności do katastrofy”.

„Przyczyną dramatu była nie brzoza, nie polscy piloci, nie gen. (Andrzej – PAP) Błasik, nie – jak próbuje się znieważyć jego pamięć – prezydent (Lech) Kaczyński. Nie. Przyczyną była eksplozja samolotu, która go zniszczyła. To było przyczyną” – podkreślił Antoni Macierewicz.

„Opublikowanie tego raportu (technicznego) pozwoliło raportowi Rady Europy tę konkluzję zmieścić i przedstawić całemu światu w dokumencie międzynarodowym, sankcjonowanym przez najbardziej powszechny, obejmujący wszystkie państwa Europy, organ” – powiedział Macierewicz.

„My doprowadziliśmy rzeczywiście to śledztwo do punktu, w którym wiemy z pewnością, jak doszło do śmierci. Nie wiemy, jak doszło do tej eksplozji. To zostanie w najbliższym czasie, mam nadzieję nie dłuższym niż rok, państwu w raporcie końcowym naszej komisji przedstawione” – zapowiedział.

Prof. Kazimierz Nowaczyk omawiając stan zaawansowanie prac podkomisji, której jest wiceszefem poinformował, że choć jeszcze podkomisja planuje przeprowadzić wiele „dodatkowych eksperymentów, modelowań i symulacji”, to już zaczęła pracować nad końcowymi częściami raportu.

Mówiąc o eksplozji, o której wspominał Macierewicz, prof. Nowaczyk podkreślił, że „ustalenie miejsca, gdzie zostało to podłożone i przez kogo, to nie jest zadanie podkomisji. To sprawa prokuratury”. Zapowiedział też, że raport, który stworzy podkomisja, będzie raportem naukowym, niepodważalnym dla ekspertów z całego świta.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w połowie miesiąca rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. W dokumencie wskazano, że ciągłe odmowy władz Rosji wydania wraku są nadużyciem prawa.

W rezolucji zaznaczono, że zgodnie z konwencją chicagowską kraj, w którym wydarzył się wypadek, ma obowiązek zwrócić wrak i inne materiały dowodowe, gdy tylko badanie technicznych przyczyn katastrofy zostanie zakończone, co stało się w styczniu 2011 r. W dokumencie wskazano też, że ciągłe odmowy władz Rosji są nadużyciem prawa i wzmagają spekulacje po stronie polskiej, że Moskwa ma coś do ukrycia w tej sprawie.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!