Wiadomości

Łukaszenka straszy: “Polska mocno dostanie po mordzie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka zaostrza antypolską retorykę. Grozi Warszawie, iż jeśli ta nie zmieni swojej polityki, to polskie państwo „mocno dostanie po mordzie”. Z kolei odnosząc się do ostatnich aresztowań polskich działaczy, stwierdził, że „tam gdzie trzeba powinniśmy reagować adekwatnie, tak jak to było w Grodnie i Brześciu”.

Na Białorusi trwa zainicjowana cztery tygodnie temu akcja bezprecedensowych prześladowań miejscowych Polaków. Łukaszenka zaostrza przy tym antypolską retorykę. Podczas ostatniego spotkania z białoruskimi urzędnikami zagroził, iż białoruscy historycy będą badać „polską okupację” z lat 20 i 30. XX wieku.

– My nigdy nie wspominaliśmy o okupacji przez Polskę znacznej części białoruskiego terytorium w latach 20-30 zeszłego wieku. Ale najwyraźniej nadszedł czas, aby powrócić do tego tematu i szczegółowo go przestudiować z udziałem historyków i politologów, co, nawiasem mówiąc, już zaczęliśmy robić – pienił się białoruski dyktator.

Spotkanie z udziałem miejscowych harcerzy z Brześcia, upamiętniające „żołnierzy wyklętych”, Łukaszenka określił jako „otwarte usiłowania heroizacji bandytów i zbrodniarzy wojennych”. To po tym spotkaniu rozpoczęły się aresztowania, których ofiarą padli działacze Związku Polaków na Białorusi oraz innych polskich organizacji.

Mają oni odpowiadać z paragrafu 130 białoruskiego kodeksu karnego – z tytułu „umyślnego działania mającego na celu podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej oraz niezgody na podstawie przynależności narodowej, religijnej, językowej i innej, a także rehabilitację nazizmu, popełnione przez grupę osób”.

– Dawno trzeba było przeprowadzić sprawdzanie kursów nauczania języków, organizacji skautów i innych podobnych do nich struktur zarządzanych i finansowanych z zagranicy – stwierdził w trakcie wspomnianego spotkania z urzędnikami Łukaszenka.

Czytaj też:

Wszyscy uwięzieni działacze ZPB mają przedstawione zarzuty karne

/kresy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!