Wiadomości

Łukaszenka przenosi brygadę powietrznodesantową bliżej granicy z Polską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na zachodnią granicę Białorusi będzie przeniesiona brygada powietrznodesantowa – poinformował w sobotę w telewizji państwowej białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka.

– Nie możemy ze spokojem obserwować, co się dzieje na tych terenach. Nasze wojsko też się tym problemem martwi. Dlatego proszę dodatkowo, ze względu na napiętą sytuację na zachodniej granicy, o przeniesienie brygady powietrznodesantowej z Witebska do Grodna – powiedział Łukaszenka na antenie programu „Belarus 1”.

Prezydent Białorusi powiedział też tego dnia, że jest zaniepokojony z powodu „eskalacji i rozbudowywania zbrojnego komponentu” w Polsce i na Litwie.

Łukaszenka na naradzie w Centrum Zarządzania Strategicznego w ministerstwie obrony podkreślił, że niepokoi go sytuacja na terytorium Polski i Litwy.

– Tam, jak wiadomo, odbywają się szkolenia natowskich wojsk. To jeszcze nie byłoby nic takiego, ale trwa eskalacja i rozbudowywanie zbrojnego komponentu na tych terytoriach – powiedział. Wskazał, że temat ten był omawiany w minionym roku i „opracowano wtedy określony algorytm reagowania na podobne wydarzenia”.

– Oczywiście, nie możemy tego nie widzieć i spokojnie to obserwować – dodał. Łukaszenka zaznaczył, że podczas porannego spotkania z szefem sztabu generalnego zauważył, że wojskowych „także niepokoi ten problem”.

Polecił następnie, by ze względu na „napiętą sytuację na zachodnich granicach przerzucić brygadę powietrznodesantową z Witebska do Grodna”.

Podziękował wojskowym za „podtrzymywanie porządku” w rejonie Brześcia. – Niech w Brześciu pozostanie i pracuje nasza brygada desantowo-szturmowa, we współpracy z pogranicznikami, w celu stabilizacji sytuacji na południowym zachodzie – powiedział.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!