Wiadomości

Łukaszenka i Putin dogadali się co do uregulowania kwestii spornych?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki, między Rosją i Białorusią nie ma już kwestii spornych. Taki jest oficjalny przekaz po dzisiejszym spotkaniu obu przywódców w Sankt Petersburgu.

– Zgodziliśmy się, że uregulujemy wszystkie nasze sporne sprawy w sferze naftowo-gazowej. I je uregulowaliśmy. Uzgodniliśmy to, w jaki sposób i w jakich terminach to zrobimy. Zrobimy to w ciągu najbliższych dziesięciu dni – powiedział po spotkaniu z Łukaszenką Władimir Putin.

– Znaleźliśmy rozwiązanie, które chroni nasze podejścia, nasze stanowiska odnośnie ceny uległy zbliżeniu. Znaleźliśmy możliwość wzajemnych ustępstw. Umówiliśmy się co do tego, jаk będziemy pracować w tej sferze nie tylko w roku 2017, ale też w latach 2018 i 2019 – powiedział Putin.

Jego zdaniem, strony także potwierdziły swoje dążenie, by do lipca 2019 roku stworzyć niezbędne fundamentalne zasady i warunki do utworzenia jednolitego rynku energii elektrycznej.

Potwierdzono także gotowość zrobienia wszystkiego, by do 1 stycznia 2018 roku opracować wspólne zasady dotyczące utworzenia jednolitym rynku gazu, a do 2024 roku opracować i doprowadzić do podpisania międzyrządowego porozumienia w ramach Euroazjatyckiej Unii Celnej dotyczącego jednolitym rynku gazu – zaznacza БЕЛТА.

– Rosja w bieżącym roku zrefinansuje zobowiązania Białorusi – oświadczył Aleksandr Łukaszenka, mówiąc o efektach dzisiejszego spotkania w Sankt Petersburgu z Władimirem Putinem.

Łukaszenka podziękował Putinowi za to, że strona rosyjska wyszła naprzeciw w sprawie refinansowania zaistniałego w bieżącym roku zadłużenia wobec Federacji Rosyjskiej.

– Prezydent obiecał, że dziś-jutro wyda on stosowne dyspozycje w tej sprawie – cytuje Aleksandra Łukaszenkę agencja БЕЛТА.

– Jeszcze raz chcę podkreślić, że na dzień dzisiejszy nie ostały się jakiekolwiek nierozwiązane sprawy. Nawet więcej, mogliśmy zastanowić się nad przyszłym funkcjonowaniem naszych gospodarek. Rozwiązaliśmy te sprawy. Myślę że w ciągu 10 dni, jak powiedział prezydent Rosji, nasze rządy to wszyscy sformalizują i wprowadzą nasze gospodarki na normalny rytm pracy – stwierdził Łukaszenka.

Wicepremier Federacji Rosyjskiej, Arkadij Dworkowicz, poinformował, że jeszcze w tym miesiącu Rosja wznowi dostawy ropy naftowej na Białoruś w pełniej objętości.

/БЕЛТА/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!