– Polska Marynarka Wojenna jest w stanie opłakanym. 20 lat temu weszliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wówczas nasza marynarka dysponowała 91. okrętami, których średni wiek wynosił 19 lat. Można powiedzieć, że były niemal nowe, skoro średni wiek okrętu to 30 czy 40 lat. Natomiast teraz mamy 48 okrętów, czyli prawie 2 razy mniej, a średni ich wiek to 34 lata. Flota się zmniejszyła i postarzała – powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Prus, redaktor naczelny serwisu portalstoczniowy.pl.
Gość PR 24 zaznaczył, że „na obecny, opłakany stan marynarki wojennej sumiennie pracowały wszystkie rządy po 1989 roku”.
– W gabinetach politycznych, gdzie zapadają decyzje odnośnie modernizacji technicznej sił zbrojnych wciąż nie ma zgody co do tego, jakie okręty budować w pierwszej kolejności. Przez jakiś czas wydawało się, że na pewno będziemy budować okręty podwodne, ale w ostatnim czasie ta koncepcja została wyhamowana. Ten program znajduje się w ministerialnej zamrażarce. Nie wiadomo jakiego typu będą to okręty i jakie systemy uzbrojenia będą przenosić. W grudniu ubiegłego roku Inspektorat Uzbrojenia wznowił program “Miecznik”, który dotyczy budowy okrętów nawodnych. W tej sprawie na razie również niewiele się dzieje – podkreślił Prus.
Łukasz Prus przypomniał, że w tej chwili w polskiej flocie wojennej znajdują się 2 jednostki klasy fregata.
– Są to fregaty typu Oliver Hazard Perry. Mają one po 38 lat. Prawdopodobnie okręty te zostaną wycofane ze służby w roku 2025. Będzie to oznaczało, że Polska Marynarka Wojenna praktycznie straci możliwości uderzeniowe. Mówię oczywiście w dużym uproszczeniu, bo są jeszcze inne okręty. Ale jeżeli praktycznie natychmiast nie zapadną decyzje o budowie nowych okrętów albo o pozyskaniu używanych, to za kilka lat Polska Marynarka Wojenna straci możliwości uderzeniowe i nie będzie dysponowała okrętami, które będą mogły operować poza Bałtykiem – powiedział redaktor.
Jak dodał, obecnie należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PGZ Stocznia Wojenna, w której są m.in. remontowane okręty, ma również zdolności techniczne do budowania nowych.
/Polskie Radio 24/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!