Felietony

Litwini znów kopią Polaków po kostkach – przyszłość polonistyki w Wilnie zagrożona

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ruszyła już rekrutacja studentów na uczelnie wyższe na Litwie. Tymczasem, wielką niewiadomą pozostaje los wileńskiej polonistyki na Litewskim Uniwersytecie Edukologicznym. Uczelnia ta w ramach reorganizacji uczelni wyższych została przyłączona do Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie i nie prowadzi rekrutacji na 1 rok studiów pedagogicznych, w tym również nie oferuje studiów dla przyszłych polonistów – informuje „Kurier Wileński”.

„Jesteśmy otwarci nie tylko na możliwość prowadzenia studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wileńskim, ale także, po reformie wyższych uczelni, którą prowadzimy na Litwie, stworzenia wyjątkowych warunków dla oddzielnej katedry na Uniwersytecie Wileńskim, na którym będą się kształcić nauczyciele do szkół polskiej mniejszości. W tej sprawie decyzja została już podjęta” – w wywiadzie dla „Kuriera Wileńskiego”, w dniu 1 czerwca br., zapewniał premier Saulius Skvernelis.

W ogólnopaństwowym międzyuczelnianym systemie rekrutacji LAMA BPO można już wybrać kierunek i program studiów na konkretnej uczelni. Tymczasem, 15 czerwca, w chwili oddania gazety do druku, wbrew zapowiedzi premiera, na UW nie ma osobnej katedry prowadzącej nabór studentów na kierunki pedagogiczne w języku polskim. Jak poinformowała „Kurier Wileński“ rzeczniczka prasowa LAMA BPO, Dovilė Cicėnaitė-Kaveckienė, w tym roku Uniwersytet Wileński prowadzi rekrutację jedynie na filologię polską, która przewiduje dwutorowe nauczanie.

– Na Uniwersytecie Wileńskim na katedrze filologii polskiej istnieje możliwość studiowania pedagogiki i innych dwutorowych kierunków studiów; języka polskiego i kultury, studia związków kulturowych Litwy i Polski – powiedziała Dovilė Cicėnaitė-Kaveckienė.

W ubiegłym tygodniu, 5 czerwca, sejm ostatecznie przegłosował uchwałę za połączeniem 3 uczelni: Uniwersytetu Witolda Wielkiego (UWW) w Kownie, Litewskiego Uniwersytetu Edukologicznego (LUE) i Uniwersytetu im. Aleksandra Stulginskasa (UAS). Reorganizacja tych uczelni ma być krokiem w stronę reformy oświaty na szczeblu edukacji wyższej. W związku z reorganizacją studia polonistyczne na LUE zostały zagrożone likwidacją. Ta uczelnia, która przez prawie 60 lat kształciła nauczycieli do szkół polskich na Wileńszczyźnie, nie prowadzi w tym roku naboru na 1 rok polonistyki.

Więcej:

Polskie studia pedagogiczne miały zostać w Wilnie. Nie zostaną?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!