Felietony

Litwa postsowiecką, zakompleksioną republiką?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– No tak, w końcu „dobra zmiana” do nas dotarła i pan Minister J. Dziedziczak przyznał nam rację – zauważa Renata Cytacka z Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie, komentując wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych RP Jana Dziedziczaka.

 

Cztery dni temu Radio Maryja przypomniało, że na Litwie wiele się dzieje w związku z polską szkołą im. Joachima Lelewela. Miejscowe władze przeniosły ją w miejsce, gdzie działa już inna polska placówka. Polacy na Litwie obawiają się, że jedna z dwóch polskich szkół zostanie zamknięta. Radio Maryja zahaczyło o to wiceministra spraw zagranicznych Jana Dziedziczaka:

 

– Ministerstwo podjęło szereg zadań, żeby pomóc Polakom na Litwie, pomóc także utrzymać szkołę Joachima Lelewela. Osobiście byłem w tej sprawie na Litwie[…]. Polska ambasada wydała bardzo mocną notę dyplomatyczną w tej sprawie. Pan prezydent Andrzej Duda rozmawiał na ten temat z prezydent Republiki Litewskiej Dalią Grybauskaitė […]. Niestety, strona litewska w niezrozumiały dla na sposób ignoruje głos państwa polskiego w tej sprawie. Jest to dla nas niezrozumiałe. Polska uważa Litwę za sojusznika i w NATO i w UE i nie możemy zrozumieć tak nieprzyjaznej postawy z ich strony – powiedział wiceminister MSZ.

 

Jan Dziedziczak podkreślił, że „Litwa musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jest nowoczesnym krajem Unii Europejskiej, czy jest krajem Rady Europy czy byłą postsowiecką, zakompleksioną republiką”, dodając że stosunek do mniejszości polskiej będzie jednym z elementów odpowiedzi na to pytanie.

 

– To na tą odpowiedź pan minister może czekać do końca świata i o jeden dzień dłużej… – nie ma wątpliwości Renata Cytacka. – A może czas już działać, a nie gadać?! Bo od tego gadania to samo nic się nie zrobi. No może jeszcze mniej szkół z polskim językiem nauczania na Litwie zostanie.

 

Może czas wreszcie pogodzić się z tym, że współczesna Litwa buduje swą tożsamość w opozycji do polskości i do tradycji Rzeczypospolitej. Zawłaszczywszy nazwę twórców Wielkiego Księstwa Litewskiego, zaciekle zwalcza potomków i prawowitych spadkobierców historycznych Litwinów, którymi są… zamieszkujący Wileńszczyznę Polacy.

 

WK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!