Wiadomości

Litewski polityk domaga się przyłączenia Suwałk do Litwy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Ważnym i obowiązkowym kierunkiem naszej polityki zagranicznej ma być rozpowszechnianie litewskiej kultury. Musimy dążyć do odzyskania naszych ziem etnicznych – teraz należących do Polski Suwałk. Kwestię zagarniętych ziem musimy poruszać z Polakami w przyjaznej atmosferze. Każdy kraj ma takie prawo: Japonia ciągle napomina o Wyspach Kurylskich. To byłby ambitny początek litewskie polityki zagranicznej” – napisał na łamach dziennika „Lietuvos žinios“ Gintaras Karosas.

Radny zaproponował również relituanizować Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie, których nazywa zresztą spolszczonymi Litwinami.

„Litewskie ziemie etniczne są rozległe, dlatego w pierwszej kolejności (…) musimy podjąć kwestię odzyskania zabranej przez Polskę ziemi suwalskiej” – dodał Karosas. Radny podkreślił, że Suwałki mają być przyłączone do Litwy nie poprzez użycie siły, tylko drogą dyplomatyczną.

Przed kilkoma miesiącami Karosas protestował przeciwko nadaniu jednej z ulic rejonu wileńskiego imienia Tadeusza Konwickiego.

Pomysł Karosas „z odzyskaniem” Wilna bardzo dobrze wpisuje się w w narrację kremlowskiej propagandy, która bardzo często korzysta z polsko-litewskich sporów historycznych.

W ubiegłym tygodniu w propagandowym portalu rubaltic.ru, który jest skierowany przede wszystkim na trzy kraje bałtyckie, pojawił się artykuł, w którym sugeruje się, że Litwa może ubiegać się o odszkodowania od Polski za „okupację Wileńszczyzny”.

„Przez 20 lat polskiej agresji wobec Litwy, Warszawa aktywnie realizowała politykę przywrócenia historycznej sprawiedliwości wobec miejscowych Polaków poprzez odbieranie majątków litewskiej ludności i nadawanie większych praw polskiej. Polityka „usuwania” Litwinów skutkowała setkami tysięcy przymusowych uchodźców, którzy zostali pozbawieni ojczyzny i majątku. Tylko w 1939 r. ZSRR przywrócił dziejową sprawiedliwość przekazując wywalczoną od Polaków litewską stolicę Litwie. Teraz litewskie władze mają wszelkie prawo żądać od Polski rekompensaty za poniesione rzeczywiste straty, które kraj miał w czasie polskiej aneksji” – napisało rubaltic.ru.

Suwałki to miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce w województwie podlaskim, położone nad rzeką Czarna Hańcza. Siedziba władz powiatu suwalskiego. Od 1569 do 1795 r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego.

/zw.lt/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!