Wiadomości

List biskupa ze Lwowa do biskupów z Niemiec, Rosji i Białorusi: “Dlaczego milczycie?”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dlaczego milczycie, kiedy nas zabijają – pyta biskup Edward Kawa, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej w liście do biskupów i katolików Niemiec, Rosji i Białorusi.

Moi drodzy bracia w pełni Chrystusowego kapłaństwa, biskupi Niemiec, którzy walczycie o prawa mniejszości i upominacie się o zmiany klimatyczne, milczący biskupi Białorusi i Rosji. Drodzy bracia i siostry w Chrystusie, katolicy Niemiec, Białorusi i Rosji. Dlaczego milczycie, kiedy nas zabijają? Gdzie jest wasz głos solidarności z niewinnymi ofiarami putinowskiej Rosji? Gdzie są wasze akty miłości, bez których nasza wiara chrześcijańska jest martwa; gdzie jest wasze aktywne stanowisko? Przywódcy waszych krajów – niektórzy z nich popierają agresję, inni są jej źródłem, a wy milczycie? Czy to jest wasza wersja chrześcijaństwa? Czy pamiętacie jeszcze, że milczenie w obliczu grzechu jest również grzechem?

Niepodległy, demokratyczny kraj w samym centrum Europy jest zmuszany “do pokoju” za pomocą czołgów, rakiet i broni automatycznej na cywilów przez kraj, który sam odebrał nam pokój w 2014 roku. Armia rosyjska przyszła do nas w Donbasie i na Krymie, przynosząc śmierć i zniszczenie, represje polityczne i strach. Ale my staraliśmy się ze wszystkich sił zachować spokojne niebo nad kratą naszej Ojczyzny. I nikogo nie zaatakowaliśmy. Nikogo nie prowokowaliśmy. A 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła wojnę na całej Ukrainie.

Strzelają do nas na waszych oczach, w czasie rzeczywistym, a wy, bracia chrześcijanie, co robicie w tym czasie? “Kain napadł na Abla, swego brata, i zabił go. Wtedy Pan rzekł do Kaina: “Gdzie jest brat twój, Abel?”. On odpowiedział: “Nie wiem. Czy ja jestem stróżem brata mego?” (Rdz 4,8-9).

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!