Wiadomości

Liczba statków powietrznych Straży Granicznej wzrośnie do osiemnastu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do końca roku Straż Graniczna będzie dysponowała 18 statkami powietrznymi – informuje ppor. SG Anna Michalska. Za kilka tygodni do służby trafić mają najdroższe, jak do tej pory, statki powietrzne w Straży Granicznej – dwa samoloty L 410 UVP-E20. SG zapłaciła za nie 110 mln zł.

Do głównych zadań lotnictwa Straży Granicznej należy prowadzenie działań obserwacyjno-rozpoznawczych, których celem jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz walka z przemytem. Statki powietrzne, będące w zasobach SG, wykorzystywane są także w akcjach poszukiwawczych. Przy ich użyciu prowadzone są również operacje lotnicze na granicy lądowej i morskiej.

Od roku 2009 do chwili obecnej (średnio 2 razy w roku) statki powietrzne SG aktywnie uczestniczą we Wspólnych Operacjach koordynowanych przez Agencję FRONTEX. Większość misji odbywa się w rejonie Morza Śródziemnego w ochronie granicy morskiej takich państw jak Grecja, Włochy czy Hiszpania i trwa od 30 do 45 dni. Jeszcze w tym roku planowana jest realizacja Wspólnej Operacji Indalo w Hiszpanii z udziałem śmigłowca W-3AM Anakonda.

Personel Biura Lotnictwa Straży Granicznej składa się z pilotów, mechaników obsługi, operatorów systemów pokładowych, specjalistów do spraw operacji lotniczych, zarządzania ciągłą zdatnością do lotu statków powietrznych, do spraw administracji i zaopatrzenia oraz kadry dowódczej. Dodatkowo Biuro Lotnictwa SG posiada własny certyfikowany Ośrodek Szkolenia Lotniczego (ATO) Lotnictwa Straży Granicznej, na bazie którego rozpoczął się proces naboru funkcjonariuszy SG na szkolenie pilotów śmigłowcowych. Po jego zakończeniu kolejnym etapem będzie uzyskanie licencji pilota śmigłowcowego zawodowego CPL(H) w systemie modułowym.

Równocześnie kontynuowane jest szkolenie funkcjonariuszy SG do uzyskania licencji pilota samolotowego zawodowego CPL(A). Wdrażane jest również szkolenie funkcjonariuszy SG do licencji mechanika lotniczego PART 66 w kategoriach B.1.1 (samoloty z napędem turbinowym), B.1.2 (samoloty z napędem tłokowym) i B.1.3 (śmigłowce z napędem turbinowym). Proces ten oparty jest o własną Organizację Obsługową Lotnictwa Straży Granicznej (MSW 145) oraz podmioty zewnętrzne.

W przyszłości planowana jest modernizacja i rozbudowa aktualnie użytkowanych baz lotniczych jako lokalizacja poszczególnych Wydziałów Lotniczych Biura Lotnictwa SG oraz wymiana wysłużonego sprzętu lotniczego. Miejsce 4 samolotów PZL-104MF Wilga 2000 mają zastąpić nowoczesne samoloty rozpoznawcze, a 4 śmigłowców PZL-Kania – nowoczesne śmigłowce wielozadaniowe.

Jeszcze w bieżącym roku do floty lotniczej SG mają dołączyć kolejne dwa samoloty. Wraz z nimi Straż Graniczna będzie mieć na stanie łącznie 18 statków powietrznych: 2 samoloty L 410 UVP-E20, 1 samolot PZL-M28, 1 samolot M-20 Mewa, 2 samoloty ES-15 Stemme, 4 samoloty PZL-104MF Wilga 2000, 1 śmigłowiec H 135 Airbus, 1 śmigłowiec W-3A Anakonda, 5 śmigłowców PZL-Kania (z czego 1 wycofany z eksploatacji), 1 śmigłowiec szkolny R 44 Robinson.

/strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!