Wiadomości

Libijska Armia Narodowa naciera na Misratę i Trypolis

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dzień po ogłoszeniu przez prezydenta Erdogana, że Turcja rozpoczęła przerzut wojsk do Libii celem wsparcia Rządu Porozumienia Narodowego (GNA), Libijska Armia Narodowa (LNA) podjęła ofensywę, która przynosi wręcz znakomite efekty. Po zdobyciu Syrty, o czym informowaliśmy dwie godziny temu, jednostki LNA nie zwalniają tempa i posuwają się w kierunku Misraty. Równocześnie pojawiły się doniesienia o natarciu na Trypolis.

Przypomnijmy, że 75-letni Chalifa Haftar, były generał armii Kadafiego, który później dołączył do buntu przeciwko niemu, początkowo kontrolował wschodnią część kraju, przede wszystkim wybrzeże, z głównym ośrodkiem w Bengazi. Na początku tego roku przejął kontrolę nad bogatą w ropę pustynią na południu kraju, a 4 kwietnia ruszył ze swymi wojskami na Trypolis, pozostający pod kontrolą rządu, na którego czele stoi Faiz Saradż. Wiosenna ofensywa wojsk Haftara została jednak zatrzymana, przy czym istotną rolę w jej powstrzymaniu odegrały wprowadzone do walki tureckie drony uderzeniowe, obsługiwane przez personel turecki.

W toczącej się wojnie Turcja konsekwentnie wspiera rząd w Trypolisie (GNA), a Rosja, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska wspierają armię Chalify Haftara (LNA). 12 grudnia dowódca Libijskiej Armii Narodowej (LNA) feldmarszałek Chalifa Haftar w przemówieniu nadawanym przez telewizję Al Arabiya wezwał swoje siły do podjęcia rozstrzygającego natarcia na centrum Trypolisu, dodając, że będzie to „ostateczna bitwa” o stolicę. Wielkich postępów nie udało im się jednak poczynić. Z kolei wczoraj prezydent Recep Tayyip Erdoğan poinformował, że Turcja rozpoczęła rozmieszczanie swych wojsk w Libii.

Erdogan dodał, że wojska tureckie utworzą w Libii centrum operacyjne pod dowództwem generała porucznika, który skupi się na koordynacji działań i szkoleniu. Powiedział, że pierwsze oddziały już są stopniowo rozmieszczane, ale większa koncentracja sił nastąpi później.

W takich to okolicznościach LNA podjęła kolejną ofensywę, atakując z czterech kierunków Trypolis (w świetle ostatnich doniesień wojska Haftara przejęły kontrolę nad przedmieściem Salah-ad-Din). Ale szczególny sukces Libijska Armia Narodowa odniosła na wschodnim odcinku frontu, gdzie udało jej się zdobyć Syrtę.

Libijska Armia Narodowa zdobyła Syrtę wraz z pobliskim portem lotniczym

Na tym się jednak nie skończyło. Po zdobyciu Syrty oddziały LNA ruszyły w kierunku Misraty i w świetle ostatnich doniesień posunęły się już 85 km na zachód od tego miasta i są już w odległości zaledwie 80 km od Misraty…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!