Wiadomości

Libijska Armia Narodowa koncentruje się do natarcia na Trypolis

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dowodzona przez feldmarszałka Chalifę Haftara Libijska Armia Narodowa czyni ostatnie przygotowania do decydującego szturmu na Trypolis, pozostający w rękach wspieranego Turcję Rządu Porozumienia Narodowego (GNA).

Feldmarszałek Chalifa Haftar, były generał armii Kadafiego, który później dołączył do buntu przeciwko niemu, początkowo kontrolował wschodnią część kraju, przede wszystkim wybrzeże, z głównym ośrodkiem w Bengazi. Na początku 2019 roku przejął kontrolę nad bogatą w ropę pustynią na południu kraju, a 4 kwietnia ruszył ze swymi wojskami na Trypolis, pozostający pod kontrolą rządu, na którego czele stoi Faiz Saradż. Wiosenna ofensywa wojsk Haftara została jednak zatrzymana, przy czym istotną rolę w jej powstrzymaniu odegrały wprowadzone do walki tureckie drony uderzeniowe, obsługiwane przez personel turecki.

9 grudnia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w państwowej tureckiej telewizji TRT, iż Turcja jest gotowa do wysłania swych wojsk do Libii, a 12 grudnia dowódca Libijskiej Armii Narodowej (LNA) feldmarszałek Chalifa Haftar w przemówieniu nadawanym przez telewizję Al Arabiya wezwał swoje siły do podjęcia rozstrzygającego natarcia na centrum Trypolisu, dodając, że będzie to „ostateczna bitwa” o stolicę.

24 grudnia 2019 roku minister spraw wewnętrznych Libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) Fathi Baszagha powiedział, że rosyjscy najemnicy wspierający armię Haftara odgrywają kluczową rolę w bitwie o Trypolis i walczą na linii frontu jako piechota o kontrolę nad stolicą. Baszagha dodał, że rosyjskie wojska dysponują zaawansowaną technologią blokowania dronów.

„W ciągu ostatnich dwóch dni wystrzelili 2500 pocisków moździerzowych i artyleryjskich” – mówił wówczas Baszagha.

Zatrzymany pilot LNA, który przekazał te informacje GNA, ujawnił również pewne nowe szczegóły dotyczące działalności sił LNA i udzielanego im wsparcia. Amer Al-Jagam stwierdzić miał mianowicie, że w mieście Tarhouna znajdują się dwa systemy obrony powietrznej oraz systemy walki elektronicznej obsługiwane przez Rosjan, dodając, że istnieje niewielka grupa francuskich ekspertów zajmujących się wsparciem logistycznym, rozpoznaniem i podsłuchami.

„Drony są w całości obsługiwane przez oficerów ZEA w bazie lotniczej Al-Khadim we wschodniej Libii i są oni obecni w Libii od 2014 roku, biorąc udział w operacjach wojskowych w Bengazi, Dernie i regionie południowym” – powiedział pilot na filmie.

Wskazał, że egipskie samoloty F-16 i Rafale, startujące z bazy lotniczej Al-Barani w Egipcie, biorą udział w działaniach bojowych, atakując Misratę i Trypolis w koordynacji z siłami Haftara w Al-Rajma.

5 stycznia prezydent Recep Tayyip Erdogan poinformował w transmitowanym na żywo wywiadzie telewizyjnym, że Turcja rozpoczęła rozmieszczanie swoich żołnierzy w Libii, dochowując – jak zaznaczył – obietnicy wsparcia rządu w Trypolisie.

Wojska tureckie, jak dodał, mają realizować tam zadania szkoleniowe i bojowe, wspierając uznawany przez ONZ Rząd Porozumienia Narodowego, na którego czele stoi Fajiz al-Saradż, mający siedzibę w Trypolisie, atakowanym od szeregu miesięcy przez Libijską Armię Narodową (LNA) feldmarszałka Chalify Haftara.

Erdogan dodał, że wojska tureckie utworzą w Libii centrum operacyjne pod dowództwem generała porucznika, który skupi się na koordynacji działań i szkoleniu. Powiedział, że „pierwsze oddziały już są stopniowo rozmieszczane, ale większa koncentracja sił nastąpi później”. Następnego dnia, tj. 6 stycznia dowodzona przez feldmarszałka Chalifę Haftara Libijska Armia Narodowa (LNA) zdobyła Syrtę.

W kolejnych dniach do Libii przybywali protureccy bojownicy z Syrii, a pod koniec stycznia zaczęły pojawiać się doniesienia o przerzucie okrętami i statkami transportowymi dużej ilości tureckich żołnierzy i sprzętu do Libii…

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!