Wiadomości

Libijska Armia Narodowa bombarduje i ostrzeliwuje port lotniczy Mitiga

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Port Lotniczy Mitiga pod Trypolisem stał się celem intensywnych bombardowań artylerii i lotnictwa Libijskiej Armii Narodowej. Nad stolicą Libii unosi się gęsta chmura dymu.

Przypomnijmy, że stojący na czele Libijskiej Armii Narodowej (LNA) feldmarszałek Chalifa Haftar, były generał armii Kadafiego, który później dołączył do buntu przeciwko niemu, początkowo kontrolował wschodnią część kraju, przede wszystkim wybrzeże, z głównym ośrodkiem w Bengazi. Na początku 2019 roku przejął kontrolę nad bogatą w ropę pustynią na południu kraju, a 4 kwietnia ruszył ze swymi wojskami na Trypolis, pozostający pod kontrolą rządu, na którego czele stoi Faiz Saradż. Wiosenna ofensywa wojsk Haftara została jednak zatrzymana, przy czym istotną rolę w jej powstrzymaniu odegrały wprowadzone do walki tureckie drony uderzeniowe, obsługiwane przez personel turecki.

W toczącej się wojnie Turcja konsekwentnie wspiera rząd w Trypolisie (GNA), a Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Arabia Saudyjska wspierają armię Chalify Haftara (LNA).

5 stycznia prezydent Recep Tayyip Erdogan poinformował w transmitowanym na żywo wywiadzie telewizyjnym, że Turcja rozpoczęła rozmieszczanie swoich żołnierzy w Libii, dochowując – jak zaznaczył – obietnicy wsparcia rządu w Trypolisie. W kolejnych dniach do Libii przybywali protureccy bojownicy z Syrii, a pod koniec stycznia zaczęły pojawiać się doniesienia o przerzucie okrętami i statkami transportowymi dużej ilości tureckich żołnierzy i sprzętu do Libii. W dalszym ciągu jednak to w rękach sił Haftara była inicjatywa…

13 kwietnia 2020 roku wspierane przez Turcję siły GNA podjęły ofensywę, która doprowadziła do przejęcia kontroli nad pasem wybrzeża na zachód od Trypolisu, jednak podjęta w ostatnich dniach próba zdobycia bazy lotniczej Al-Zawiya skończyła się klęską oddziałów protureckich. Teraz jakby nowe życie wstąpiło w formacje LNA…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!